passo
“Çök-Kapan-Tutun, Hayata Tutun”

“Çök-Kapan-Tutun, Hayata Tutun”

Gün FM’de yayınlanan AFAD Saati programına AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk oldu. Buldan programda 12 Kasım’da saat 18.57’de ülke genelinde yapılacak olan deprem tatbikatıyla ilgili bilgiler verdi. 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57’de ülke genelinde deprem tatbikatı yapılacağını kaydeden AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan, “Bu tatbikat esnasında daha önce belirlemiş olduğumuz güvenli […]

Gün FM’de yayınlanan AFAD Saati programına AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk oldu. Buldan programda 12 Kasım’da saat 18.57’de ülke genelinde yapılacak olan deprem tatbikatıyla ilgili bilgiler verdi.

12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57’de ülke genelinde deprem tatbikatı yapılacağını kaydeden AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan, “Bu tatbikat esnasında daha önce belirlemiş olduğumuz güvenli yerlerde çök-kapan-tutun hareketini yaparak, sarsıntının geçmesini bekleyeceğiz. Bizler çök-kapan-tutun, hayata tutun diyoruz. Bu hareketi herkes mutlaka öğrenmeli. Tatbikatın 12 Kasım’da yapılmasının nedeni Düzce depreminin yıldönümü olması. Bildiğiniz gibi 12 Kasım 1999’da Düzce’de 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bu vesile ile depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

“3132 faaliyet düzenledik”

Bugüne kadar AFAD İl Müdürlüğü’nün 3132 faaliyetle afet bilinçlenme konusunda vatandaşlara ulaştığını söyleyen Buldan, “İlimizde ulaştığımız kişi sayısı 739 bin. Farklı afet türlerinde faaliyet ve eğitimler düzenledik. İl genelinde 4952 AFAD Gönüllüsü bulunuyor. Bunların 1423’ü eğitim modüllerini tamamladı. Tüm vatandaşlarımızı e-devlet üzerinden AFAD Gönüllüsü olmaya davet ediyoruz. Bize bu konuda sürekli destek olan Gün FM’e ayrıca teşekkür ederim” dedi.

“Deprem anında sakin olun”

Deprem anında vatandaşlara sakin olun, paniğe kapılmayın diyen Buldan, “Daha önce belirlemiş olduğunuz güvenli yerlere çök-kapan-tutun hareketini yaparak, sarsıntı geçmesini bekleyin. Pencere kenarları, asansör, merdiven ve balkondan uzak durun. Deprem anında kesinlikle kaçmaya, koşmaya çalışmayın. Sarsıntı bittikten sonra hızlı adımlarla, koşmadan Afet ve Acil Durum Çantanızı alarak tüm aile bireyleri ile toplanma alanlarınıza gidin” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır