passo
“COVID-19 aşısı gebelerde düşüğe neden olmaz”

“COVID-19 aşısı gebelerde düşüğe neden olmaz”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadire Tuncer Gün FM’in konuğu oldu. Tuncer programda gebelerde COVID-19 aşısı konusunda konuştu. “Mevcut bilgiler ışığında, COVID-19’un, gebelerde düşük ve bebekte sakatlık riskini arttırdığına dair bir kanıt bulunmamaktadır” bilgisini paylaşan Tuncer, “Vertikal geçiş olasılığı ve ayrıca muhtemelen annedeki hastalığa yönelik tıbbi müdahalelerin bir sonucu olarak üçüncü üç ay […]

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadire Tuncer Gün FM’in konuğu oldu. Tuncer programda gebelerde COVID-19 aşısı konusunda konuştu.
“Mevcut bilgiler ışığında, COVID-19’un, gebelerde düşük ve bebekte sakatlık riskini arttırdığına dair bir kanıt bulunmamaktadır” bilgisini paylaşan Tuncer, “Vertikal geçiş olasılığı ve ayrıca muhtemelen annedeki hastalığa yönelik tıbbi müdahalelerin bir sonucu olarak üçüncü üç ay içerisindeki erken doğum sıklığında yaklaşık olarak 3 kat bir artış vardır. Gebe kadınlarda COVID-19 nedeni ile ölüm oranları yüzde 0,4 ile 2 arasında değişmektedir. Bu oran gebe olmayan kadınlara göre yüzde 70 daha yüksektir. Bununla birlikte, COVID-19 nedeni ile hastaneye yatırılan gebe kadınların, enfeksiyonu olan ve gebe olmayan kadınlara oranla yoğun bakım ünitesine kabul edilme olasılığı daha yüksektir” diye konuştu.
Tuncer gebelere kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeleri gerektiğini söyleyerek her konuda olduğu gibi aşı konusunda da bir uzmana danışmaları gerektiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır