• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Cuma Sohbeti büyük ilgi görüyor
Cuma Sohbeti büyük ilgi görüyor
Yaklaşık 4 aydır Gün FM’de her Cuma yayınlanan Cuma Sohbeti programı dinleyicilerden büyük ilgi görüyor. İlahiyatçı-Eğitimci, Afyon Öğretmenevi Müdürü Lokman Özkul ile Atatürk Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi...
19 Mart 2014 16:41
Font1 Font2 Font3 Font4

Yaklaşık 4 aydır Gün FM’de her Cuma yayınlanan Cuma Sohbeti programı dinleyicilerden büyük ilgi görüyor.

İlahiyatçı-Eğitimci, Afyon Öğretmenevi Müdürü Lokman Özkul ile Atatürk Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ramazan Aydoğan’ın birlikte hazırlayıp sundukları Cuma Sohbeti’nde her hafta farklı bir konu işleniyor.

Geçtiğimiz hafta programda dilin afetleri konuşuldu.

“Dilin tehlikesi büyüktür”

“Dil, Allah’ın büyük nimetlerinden ve harikulâde sanatının inceliklerindendir” diyen İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Dilin kendisi küçüktür, fakat ibadeti veya isyanı pek büyüktür; zira küfür ve iman ancak dilin şehâdetiyle açığa çıkar. Dilin tehlikesi büyüktür. Onun tehlikesinden kurtuluş ancak gereksiz konuşmamakla mümkündür” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Başkasının durumunu hikâye etmek sûretiyle taklidini yapmak da gıybettir”

Gıybetin duyduğu zaman insanın hoşuna gitmeyen, gıyabında yapılan konuşma olduğunu belirten Özkul, “Söylemiş olduğun şey, ister bedeninde, ister nesebinde, ister ahlâkında, ister fiilinde, ister zihninde, ister bünyesinde olsun hiçbir fark yoktur. Hatta elbisesinde, evinde ve bineğinde bile hoşuna gitmeyen bir eksikliği belirtsen yine gıybet olur. Bedene gelince, gözündeki zayıflığı, şaşılığı, başındaki kelliği, boyunun kısa veya uzunluğunu, renginin siyahlığı ve sarılığını belirtmek gibidir. Nasıl olursa olsun, kişinin kendisiyle vasıflanabileceği düşünülen ve söylenildiği takdirde hoşuna gitmeyen her söz gıybete dâhildir. Dil ile söylemek, ancak başkasına Müslüman kardeşinin bir eksikliğini anlattığın ve hoşuna gitmeyen bir vasfını belirttiğin için haram olmuştur. Bu bakımdan ta’rizen kendisinden bahsetmek, açıkça kendisinden bahsetmek gibidir. Bu hususta fiil de söz gibidir. İşaret, îma, dudak bükme, göz kırpma, yazı, hareket ve maksadı belirten her türlü söz, açıkça söylemek gibidir. O halde bunların tümü gıybet ve haramdır, Başkasının durumunu hikâye etmek sûretiyle taklidini yapmak da gıybettir. Aksayarak yürümek veya kişinin yürüdüğü gibi yürümek gıybettir, hatta azap bakımından gıybetten daha şiddetlidir. Çünkü böyle yapmak, kişiyi anlatmakta daha tesirli olur. Yazı ile gıybet de böyledir. Çünkü kalem de bir dildir. Bir kitabın yazarı, belli bir şahıstan bahseden kitabında onun konuşmasını çirkin gösterirse gıybet olur” diye konuştu.

“Aranızdaki konuşma emânettir”

Dilin afetlerinden biri olan sırrı ifşa etme konusunda değerlendirmede bulunan Atatürk Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ramazan Aydoğan, “Sırrı açıklamak eziyet, tanıdık ve dostların hakkına karşı gösterilen gevşeklik olduğu için dinen yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur: ‘Kişi konuşurken dönüp etrafına bakarsa, onun bu konuşması, konuşmasının dinleyene emânet olduğuna delâlet eder İfşa etmesi haramdır’ Hz. Peygamber, başka bir hadîs-i şerifinde bunu kayıtsız şartsız olarak şöyle ifade etmiştir: Aranızdaki konuşma emânettir” dedi.

Her Cuma saat 10.45’de Gün FM’de canlı olarak yayınlanan Cuma Sohbeti programında bu hafta dinimizde adaletin yeri ve önemi konuşulacak.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa