passo
Cuma Sohbeti’nde Miraç konuşuldu

Cuma Sohbeti’nde Miraç konuşuldu

Gün FM’de her Cuma yayınlanan Cuma Sohbeti programında Miraç Kandili işlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumu ve İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul ile Ramazan Aydoğan’ın konuşmacı olarak katıldıkları Cuma Sohbeti yayın yolculuğuna devam ediyor. “Bu gece de namaz farz kılındı” “Bu gece, Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç […]

Gün FM’de her Cuma yayınlanan Cuma Sohbeti programında Miraç Kandili işlendi.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumu ve İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul ile Ramazan Aydoğan’ın konuşmacı olarak katıldıkları Cuma Sohbeti yayın yolculuğuna devam ediyor.
“Bu gece de namaz farz kılındı”
“Bu gece, Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç Gecesidir” diyen İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul, “Hicri Recep Ayı’nın 27.gecesinin tanık olduğu bu büyük buluşma bizlere insanın ilahi rızaya ve desteğe ulaştığı, akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, mana âleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatmaktadır. Bu gecede farz kılınan ve bizzat Peygamberimiz tarafından müminlerin miracı olarak nitelendirilen namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder” şeklinde konuştu.
“Hz. Peygamber imam olarak diğer peygamberlere namaz kıldırdı”
Miraç Kandili ile ilgili bilgiler vermeye devam eden Özkul, “Miraç Kandili, hadislerde verilen bilgiye göre, Hz. Peygamber, Kâbe’de Hatim’de ya da amcasının kızı Ümmühani binti Ebi Talib’in evinde yatarken Cebrail gelip göğsünü yardı. Kalbini zemzem ile yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurdu. Burak adlı bineğe bindirilerek Beytü’l Makdis’e getirildi. Burada Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer bazı peygamberler tarafından karşılandı. Hz. Peygamber imam olarak diğer peygamberlere namaz kıldırdı” dedi.
“Bu yükseliş sırasında cennet ve nimetlerini, cehennem ve azabını müşahade etti”
Hz. Peygamber’in, Beytü’l Makdis’te kurulan bir Miraç’la ve yanında Cebrail olduğu halde göğe yükselmeye başladığını belirten Eğitimci Ramazan Aydoğan, “Göğün birinci katında Hz. Adem, ikinci katında Hz. İsa ve Yahya, üçüncü katında Hz. Yusuf, dördüncü katında Hz. İdris, beşinci katında Hz. Harun, altıncı katında Hz. Musa ve yedinci katında Hz. İbrahim ile görüştü. Cebrail ile birlikte yükseliş Sidretü’l Münteha’ya kadar sürdü. Cebrail, ‘Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarım’ diyerek Sidretü’l Münteha’da kaldı. Hz. Peygamber buradan itibaren Refref adlı başka bir binekle yükselişini sürdürdü. Bu yükseliş sırasında cennet ve nimetlerini, cehennem ve azabını müşahade etti. Sonunda Allah’ın huzuruna kabul edildi. Kendisine ümmetinden Allah’a şirk koşmayanlara cennete gireceği müjdelendi. Bakara Suresi’nin son ayetleri verildi ve beş vakit namaz farz kılındı. Yeniden Refref ile Sidretü’l Münteha’ya, oradan Burak’la Kudüs’e, oradan da Mekke’ye döndürüldü” diye bilgi verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır