passo
“Cumhuriyet en büyük bayramdır”

“Cumhuriyet en büyük bayramdır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta Basın Odası’nda Cumhuriyetimizin 90.yılını kutlamamız nedeniyle Cumhuriyetimizin kazanımları ve önemi konuşuldu. “Atatürk’ün, bizlere en büyük hediyesi Cumhuriyet rejimidir” Bu yıl Cumhuriyetimizin 90.yılını kutladığımızı kaydeden Gazeteci İsmail Akar, […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Bu hafta Basın Odası’nda Cumhuriyetimizin 90.yılını kutlamamız nedeniyle Cumhuriyetimizin kazanımları ve önemi konuşuldu.

“Atatürk’ün, bizlere en büyük hediyesi Cumhuriyet rejimidir”

Bu yıl Cumhuriyetimizin 90.yılını kutladığımızı kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu büyük bayram tüm ulusumuza kutlu olsun. Ulu Önderimizin de söylediği gibi Cumhuriyet en büyük bayramdır. Bu vesile ile başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Cumhuriyetimiz, umutsuzlukları umuda dönüştüren millet iradesinin sembolüdür. Atatürk’ün, bizlere en büyük hediyesi Cumhuriyet rejimidir. Sosyal ve toplumsal alanda elde ettiğimiz kazanımların tamamı Cumhuriyet rejiminin bizlere tanıdığı imkânlardır. Bugün Cumhuriyet rejimiyle yönetilmeyen ülkelerin durumu ortada iken, bizlerin Cumhuriyetimize sıkı sıkıya sarılarak sahip çıkmamız gerekmektedir” diye konuştu.

“Cumhuriyet bizleri tebaa olmaktan kurtarmış ve birey olmamızı sağlamıştır”

Günümüzde Cumhuriyetin kazanımlarının ciddi bir bölümünün yok edilmeye çalışıldığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu durum milleti üzmektedir. Atatürk, 1923’te Cumhuriyet’i ilan ettiğinde gençliğe emanet etmiş ve Cumhuriyet’i en büyük eseri olarak nitelemiştir. 1071’den bu yana Anadolu’da egemen olan Türklerin idare şekli şahlık, padişahlık gibi otokratik sistemler olmuştur. Bu sadece bizde değil o tarihlerde dünyanın her yerinde aynıdır. Dünyada halkla, milletle ilgili gelişmeler yaşanmaya başladığında bunu ilk fark edenlerden biri de Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Daha hiçbir şey belli değilken Mustafa Kemal, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde yönetim şeklinin Cumhuriyet olması gerektiğini işaret etmiştir. Bu durum, Ulu Önderin ileri görüşlülüğünü güzel anlatır. Atatürk, 28 Ekim 1923 gecesi yanındaki arkadaşlarına, ‘Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz’ demiş ve ertesi gün Cumhuriyet ilan edilmiştir. O gece Atatürk’ün yanında İsmet İnönü, Kazım Özalp, Halit Paşa, Fethi Okyar, Kemalettin Sami,  Fuat Bulca ve Ruşen Eşref Ünaydın vardır. O tarihlerde bazıları Atatürk’e padişahlığa devam etmesini söylemişlerdir. O ise Cumhuriyet’i ilan etmiştir. Cumhuriyet bizleri tebaa olmaktan kurtarmış ve birey olmamızı sağlamıştır” dedi.

“Cumhuriyet herkese istediği gibi yaşama şeklini vermiştir”

Cumhuriyetin insanları birey, vatandaş ve modern yapan bir rejim olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bugün Cumhuriyetin bazı sorunları aşamamış olmasının nedeni Cumhuriyete karşı bakılan şaşılıktır. Cumhuriyet bizlere çağdaşlık vermiş ve bizleri Türk milleti yapmıştır. Osmanlı döneminde birçok insan kendinin Türk olduğunu bile bilmiyordu. Atatürk’le beraber Türkiye’de bir Türk varlığının olduğu ortaya çıktı. Osmanlı’da da bir takım modernleşme çalışmaları vardır. Ama Atatürk bunun altındaki çizgiyi kalınlaştırmıştır. 2013 yılına gelmişiz, birileri hala Cumhuriyet’e saldırıyor ve kazanımlarından rahatsız. Ziya Paşa bir şiirinde ancak yarasaların ışıktan korktuğunu söyler. İnsanın birey ve modern olmasından korkmamak lazım. Cumhuriyet herkese istediği gibi yaşama şeklini vermiştir. Cumhuriyet hepimizindir. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında sadece belli gruplar değil, her kesimden insan olmalıdır. Cumhuriyet ulusundur, senin, benim değildir. Cumhuriyet’i koruyamayacağız da neyi koruyacağız? Bu önemli bayram herkese kutlu olsun” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Cumhuriyet hepimizin değeridir”

Cumhuriyeti her kesimden insanın savunması gerektiğinin altını çizen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Kutlamalarda sadece solcu, ulusalcı partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri olmamalı. Tüm kesimler olmalı. Sadece bir kesimin Cumhuriyet’e sahip çıkması Cumhuriyet’in bir ayağını hep topal bırakıyor. Bu durum Cumhuriyet’in ya da kuranların kabahati değil. Allah onlardan razı olsun. Bugün yaşanılan sıkıntı yaratılan algıdan kaynaklanıyor. Bir kesim Cumhuriyet’i tapulu malı görürken, diğer kesim ise Cumhuriyet’e güdük bakıyor. Oysa Cumhuriyet hepimizin değeridir. En büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramı’dır. Cumhuriyet bizim miladımızıdır. Hepimiz sahip çıkalım” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır