• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Cumhuriyet fazilettir”
“Cumhuriyet fazilettir”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümü dolayısıyla bu konu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın il dışında olması nedeniyle Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa...
27 Ekim 2018 15:43
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümü dolayısıyla bu konu işlendi.
Gazeteci İsmail Akar’ın il dışında olması nedeniyle Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Osmanlı Devleti’nde ilk seçimlerin 1876-1877 döneminde yapıldığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “O dönemde Meclis-i Mebusan ve Meclis-i Ayan olmak üzere iki Meclis vardı. Bu Meclislerde Osmanlı vatandaşı olan çeşitli milletlerden milletvekilleri vardı. O yıllarda olan milliyetçilik hareketleri nedeniyle milletvekilleri meclisi çalışamaz hale getirdiler. Sonra II. Abdülhamit meclisi ucu belli olmayan bir tarihe doğru erteledi. Cumhuriyetin temelleri böylece meşrutiyetle atılmış oldu. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk yakın arkadaşlarıyla görüştükten sonra Cumhuriyetin ilanına karar verdi. Etrafındakiler Cumhuriyetin ilanı yerine Atatürk’e padişah olmasını önerdiler. Atatürk bu önerilere karşı sert ve dik durdu ve Cumhuriyeti ilan etti. Bugünkü aydın Türkiye’nin inşası böylece başlamış oldu. Cumhuriyeti kuran Ulu Önder Atatürk’ü saygı ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.
“Cumhuriyet bir mevzuat rejimidir”
Cumhuriyetin siyasi bir rejim olduğu kadar ekonomik temelli bir rejim olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Avrupa’da Orta Çağ’da ekonomik gücü elinde tutan feodalitenin Sanayi Devrimi ile birlikte bu gücünü yitirmesi neticesinde köylüler eşit bireyler haline geldiler. Bu da en sonunda Fransa’da Cumhuriyetle sonuçlandı. Fransa bu yönüyle tüm dünyayı etkiledi. Cumhuriyette mülk bir kişinin veya zümrenin değil herkesindir. Dolayısıyla herkes aynı ekonomik ve sosyal imkanlara ulaşabilir. Osmanlı her ne kadar Sanayi Devrimini ıskalasa da fikri mana da Cumhuriyetten etkilenmiştir. Cumhuriyetin alt yapısı 1800’lerde atılmıştır diyebiliriz. Cumhuriyet ülkemizde içini demokrasi ile doldurmuş ve güzelleşmiştir. Cumhuriyet bir mevzuat rejimidir. Bizi birçok geri kalmış toplumdan ve Orta Doğu’dan ayıran nokta ülkemizin Cumhuriyet’e erken ulaşmasıdır. Cumhuriyetimiz 95 yaşında. Nice uzun yıllar diliyorum. Bayramımız kutlu olsun” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Cumhuriyet Mustafa Kemal’in bu millete sunduğu en büyük eserdir”
Türk milletine en uygun rejimin Cumhuriyet rejimi olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Mustafa Kemal Cumhuriyet rejimiyle millete devleti yönetme yetkisini vermiştir. Cumhuriyet olmasaydı bugüne kadar göreve gelen siyasiler olmazdı. Bir sülalenin mensupları sırayla göreve gelmeye devam ederlerdi. En fazla belki sadrazam olabilirlerdi. Cumhuriyete en fazla teşekkür etmesi gerekenler seçilen isimler olmalıdır. Cumhuriyet bir fazilettir. Cumhuriyet Mustafa Kemal’in bu millete sunduğu en büyük eserdir. Bu eser sayesinde 95 yıldır ülkemiz sürekli kalkınıyor. Mustafa Kemal’i ne kadar saygıyla ansak az gelir. Mustafa Kemal dilese padişah olup değişim yapmadan görevini sürdürebilirdi. Nitekim etrafı da bunu teklif etmiştir. O ise Cumhuriyeti ilan etmeyi seçmiştir. Cumhuriyet 95 yıldır sağlıklı bir şekilde tüm kurumlarıyla ilerlemeye devam ediyor. Nice yıllar da ilerlemeye devam edecek. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa