• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Cumhuriyetimiz, umutsuzlukları umuda dönüştüren millet iradesinin sembolüdür”
“Cumhuriyetimiz, umutsuzlukları umuda dönüştüren millet iradesinin sembolüdür”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhuriyetimizin 91.yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyetimizin önemi değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz katıldılar. Bu hafta Gazeteci...
26 Ekim 2014 13:32
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhuriyetimizin 91.yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyetimizin önemi değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Polat Yılmaz katıldılar. Bu hafta Gazeteci Ertuğrul Sevim il dışında olması dolayısıyla programa katılamadı.

“Bu büyük bayram tüm ulusumuza kutlu olsun”

Bu yıl Cumhuriyetimizin 91.yılını kutladığımızı kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu büyük bayram tüm ulusumuza kutlu olsun. Ulu Önderimizin de söylediği gibi Cumhuriyet en büyük bayramdır. Bu vesile ile başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Cumhuriyetimiz, umutsuzlukları umuda dönüştüren millet iradesinin sembolüdür. Atatürk’ün, bizlere en büyük hediyesi Cumhuriyet rejimidir. Sosyal ve toplumsal alanda elde ettiğimiz kazanımların tamamı Cumhuriyet rejiminin bizlere tanıdığı imkânlardır. Bugün Cumhuriyet rejimiyle yönetilmeyen ülkelerin durumu ortada iken, bizlerin Cumhuriyetimize sıkı sıkıya sarılarak sahip çıkmamız gerekmektedir” diye konuştu.

“Atatürk, 1923’te Cumhuriyet’i ilan ettiğinde gençliğe emanet etmiştir”

Günümüzde Cumhuriyetin kazanımlarının ciddi bir bölümünün yok edilmeye çalışıldığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu durum milleti üzmektedir. Atatürk, 1923’te Cumhuriyet’i ilan ettiğinde gençliğe emanet etmiş ve Cumhuriyet’i en büyük eseri olarak nitelemiştir. 1071’den bu yana Anadolu’da egemen olan Türklerin idare şekli şahlık, padişahlık gibi otokratik sistemler olmuştur. Bu sadece bizde değil o tarihlerde dünyanın her yerinde aynıdır. Dünyada halkla, milletle ilgili gelişmeler yaşanmaya başladığında bunu ilk fark edenlerden biri de Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Daha hiçbir şey belli değilken Mustafa Kemal, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde yönetim şeklinin Cumhuriyet olması gerektiğini işaret etmiştir. Bu durum, Ulu Önderin ileri görüşlülüğünü güzel anlatır. Atatürk, 28 Ekim 1923 gecesi yanındaki arkadaşlarına, ‘Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz’ demiş ve ertesi gün Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet bizleri tebaa olmaktan kurtarmış ve birey olmamızı sağlamıştır” dedi.

“Cumhuriyet hepimizindir”

Cumhuriyetin insanları birey, vatandaş ve modern yapan bir rejim olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bugün Cumhuriyetin bazı sorunları aşamamış olmasının nedeni Cumhuriyete karşı bakılan şaşılıktır. Cumhuriyet bizlere çağdaşlık vermiş ve bizleri Türk milleti yapmıştır. Osmanlı döneminde birçok insan kendinin Türk olduğunu bile bilmiyordu. Atatürk’le beraber Türkiye’de bir Türk varlığının olduğu ortaya çıktı. Osmanlı’da da bir takım modernleşme çalışmaları vardır. Ama Atatürk bunun altındaki çizgiyi kalınlaştırmıştır. 2014 yılına gelmişiz, birileri hala Cumhuriyet’e saldırıyor ve kazanımlarından rahatsız. Ziya Paşa bir şiirinde ancak yarasaların ışıktan korktuğunu söyler. İnsanın birey ve modern olmasından korkmamak lazım. Cumhuriyet herkese istediği gibi yaşama şeklini vermiştir. Cumhuriyet hepimizindir. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında sadece belli gruplar değil, her kesimden insan olmalıdır. Cumhuriyet ulusundur, senin, benim değildir. Cumhuriyet’i koruyamayacağız da neyi koruyacağız? Bu önemli bayram herkese kutlu olsun” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa