passo
“Damla Damla Hayat Bağışla”

“Damla Damla Hayat Bağışla”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programda konuşan Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Bağış yapmak isteyenleri merkezimize bekliyoruz” Karaman Mahallesinde bulunan Kızılay Kan Merkezi’nde kan bağışlarının alınmaya devam edildiğini kaydeden […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman konuk olarak katıldı.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programda konuşan Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Bağış yapmak isteyenleri merkezimize bekliyoruz”
Karaman Mahallesinde bulunan Kızılay Kan Merkezi’nde kan bağışlarının alınmaya devam edildiğini kaydeden Dr. Kubilay Akman, “Kan vermek isteyen bağışçıların önce tansiyonunu ölçüyoruz. Kayıt işleminden sonra muayene edip kan alımını gerçekleştiriyoruz. Afyonkarahisarlı hemşerilerimiz kan bağışı konusunda çok duyarlı bir davranış sergiliyor. Kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kan bağışında bulunmak isteyenleri merkezimize bekliyoruz” dedi.
“18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir”
“18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir” diyen Dr. Akman “Erkekler en sık 3 ayda bir yılda 4 ünite, kadınlar ise en sık 4 ayda bir olmak üzere yılda toplam 3 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler. Bağışlanan kan standart olarak 450 ml’dir. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi aksine birçok yararı mevcuttur” şeklinde konuştu.
“Kan bağışı kilo aldırmaz”
Programda kan bağışının hayat kurtarma açısından oldukça önemli olduğunu kaydeden Dr. Akman “Kan bağışının tıbbi olarak kanıtlanmış kilo aldırıcı veya verdirici özelliği yoktur. Genellikle kan bağışı sonrasında yeni kan hücrelerinin üretilmesi sonucu iştah açtığı söylenir. Ancak bu durum psikolojiktir. Bağışlanan kanın yerine konulması düşüncesiyle çok gıda alınmakta ve bu durum kilo alınmasına sebep olmaktadır” dedi.
2–13 Mayıs tarihleri arasında Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı hastanelerde, ‘Damla Damla Hayat Bağışla’ projesi kapsamında kan bağışı aldıklarını kaydeden Akman hem hastane personelini hem de hasta yakınlarını projeye destek vermeye çağırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır