passo
Demir: “Bizler Mustafa Kemal gibi düşünüyoruz”

Demir: “Bizler Mustafa Kemal gibi düşünüyoruz”

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir Gün FM’i ziyaret ederek, Güne Merhaba programının konuğu oldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına katılan Demir, eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Bizlerde ortaklıkları öne çıkarmak istiyoruz” Eğitim-İş Sendikasının ilkelerini açıklayan Genel Başkan Veli Demir, “Eğitim-İş ülkenin bütünlüğünü, […]

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir Gün FM’i ziyaret ederek, Güne Merhaba programının konuğu oldu.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına katılan Demir, eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Bizlerde ortaklıkları öne çıkarmak istiyoruz”

Eğitim-İş Sendikasının ilkelerini açıklayan Genel Başkan Veli Demir, “Eğitim-İş ülkenin bütünlüğünü, ulus devleti, Atatürk ilke ve devrimlerini, bilimsel, laik, demokratik eğitimi, emeği asla tartıştırmaz. Bunlar bizim vazgeçilmezlerimizdir. Bizler Mustafa Kemal gibi düşünüyoruz. 1919’da Mustafa Kemal ortaklıkları kurumsallaştırmıştır. Bir yanında Mehmet Akif vardır, bir yanında Diyap Ağa vardır. Diğer bir yanında Nazım Hikmet vardır,  bir yanda ise Yusuf Akcura vardır. Kısacası Mustafa Kemal ortaklıkları kurumsallaştırmıştır. Farklılıkları değil, ortaklıkları öne çıkarmıştır. Mustafa Kemal, ortaklıkları kurumsallaştırdığı için Afyon’dan başlayan savaşla emperyalistleri dize getirmiştir. Bizlerde ortaklıkları öne çıkarmak istiyoruz. Bu ortaklıklar emek ve ulusal değerlerdir” diye konuştu.

“60 aylık çocuğun okula alınması doğru değildir”

Programda 4+4+4 eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Demir, “Bu sistemle geleceğimiz adına yazık edilmiştir. Bu uygulama yanlıştır. 60 aylık çocuğun okula alınması doğru değildir. Dünyanın genelinde çocuklar en az 72 aylıkken okula başlıyor. Finlandiya’da çocuklar 84 aylıkken okula başlıyor. Bizde ise 60 aylık çocuk okula alınıyor. Bu yaştaki çocuklar psikolojik, duygusal ve fiziksel açıdan okula başlamaya müsait değiller. Uygulama yanlıştır. Çocuklarımız bu yeni sisteme hazır değildir. Yeni Milli Eğitim Bakanımızdan bu yasayı 72 aya çıkarmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Sendikalar muhalif örgütlerdir”

Sendikaların muhalif örgütler olduğunu vurgulayan Demir, “Sendikalar kamu çalışanlarının özlük haklarını, mesleki haklarını, siyasi haklarını korumak ve geliştirmek adına vardır. Bunun için kurulmuşlardır. Sendikalar asla siyasal iktidara, siyasal partilere, sermayeye bağlı kalamaz, onların vesayeti altında çalışamaz” dedi.

Programın son bölümünde eğitimdeki serbest kıyafet uygulamasını da eleştiren Demir, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Yayın sonrası Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüştü. Akar, Demir’e Gün FM’in yayınlarıyla ilgili bilgiler sundu. Demir ise yayın dolayısıyla teşekkür ederek, Gün FM’e yayın hayatında başarılar diledi.

Yayın esnasında Eğitim-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Osman Kandemir ve sendikanın Afyon temsilcileri de hazır bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır