• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Deprem değil ihmaller öldürür”
“Deprem değil ihmaller öldürür”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda tüm yönleriyle deprem konusu işlendi. Bu hafta Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumuyla yayınlanan Basın Odası programına Gazeteciler İsmail Akar ve Ahmet Tunca...
28 Eylül 2019 15:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda tüm yönleriyle deprem konusu işlendi.
Bu hafta Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumuyla yayınlanan Basın Odası programına Gazeteciler İsmail Akar ve Ahmet Tunca yorumlarıyla katıldılar.
Geçtiğimiz hafta İstanbul Avcılar ile Silivri arasında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremle birlikte ülkemizin bir kez daha depremi hatırladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Uzmanlar kırılan fayın uzunluğu hakkında kesin bir şey söylemiyorlar. Fakat depremin büyüklüğünden yola çıkarak 10-15 km olarak tahmin ediliyor. Prof. Dr. Sinan Özeren’e göre bu deprem büyük depremin etkisini azaltmaz. Çünkü ana fay ortada duruyor. Özeren beklenen büyük deprem konusunda da ’30 yıl içinde kırılma olasılığı yüzde 65, 7 üzeri büyüklükteki bir depremin bir yılda oluşma olasılığı yüzde 2,5’ tahmininde bulunuyor. Bizler il olarak Dinar ve Sultandağı depremlerini yaşadık. Depremlerin meydana geldiği bir şehirde yaşıyoruz. Yapılarımızın depreme dayanıklı yapılması lazım. Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz” diye konuştu.
“Bir felaket yaşanmadan tedbirli olunmalı”
“İlimizde toplanma yerlerini bilen var mı?” diye soran Gazeteci Ahmet Tunca, “Bizler Gazeteciler olarak bu alanları bilmiyorsak vatandaş nereden bilsin? Birçok deprem yaşamış bir şehir olarak depremle ilgili her konuda vatandaşlar bilinçlendirilmeli ve bilgilendirilmeli. Ayrıca hem İstanbul hem de şehrimiz için kentsel dönüşüme ihtiyaç var diye düşünüyorum. Bunu rantsal dönüşüme çevirmeden olması gerektiği gibi kentsel dönüşüm yapılmalıdır. Yapılar çok katlı yapılarak müteahhitler kar edeceğine güvenli olarak yapılsın ve vatandaş huzur içinde yaşasın. Bir felaket yaşanmadan tedbirli olunması en doğru yoldur. Bizler buna kaderimizmiş dememeliyiz. Önce tedbir almalı takdiri Allah’a bırakmalıyız. Deprem değil ihmaller öldürür diye bildiğimiz bir söz var. Bunu iyi anlamalıyız. Binalarımız güvenli olmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim il dışında olmaları nedeniyle bu hafta programa katılamadılar.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa