passo
“Deprem değil ihmaller öldürür”

“Deprem değil ihmaller öldürür”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda tüm yönleriyle deprem konusu işlendi. Bu hafta Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumuyla yayınlanan Basın Odası programına Gazeteciler İsmail Akar ve Ahmet Tunca yorumlarıyla katıldılar. Geçtiğimiz hafta İstanbul Avcılar ile Silivri arasında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremle birlikte ülkemizin bir kez daha depremi hatırladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda tüm yönleriyle deprem konusu işlendi.
Bu hafta Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumuyla yayınlanan Basın Odası programına Gazeteciler İsmail Akar ve Ahmet Tunca yorumlarıyla katıldılar.
Geçtiğimiz hafta İstanbul Avcılar ile Silivri arasında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremle birlikte ülkemizin bir kez daha depremi hatırladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Uzmanlar kırılan fayın uzunluğu hakkında kesin bir şey söylemiyorlar. Fakat depremin büyüklüğünden yola çıkarak 10-15 km olarak tahmin ediliyor. Prof. Dr. Sinan Özeren’e göre bu deprem büyük depremin etkisini azaltmaz. Çünkü ana fay ortada duruyor. Özeren beklenen büyük deprem konusunda da ’30 yıl içinde kırılma olasılığı yüzde 65, 7 üzeri büyüklükteki bir depremin bir yılda oluşma olasılığı yüzde 2,5’ tahmininde bulunuyor. Bizler il olarak Dinar ve Sultandağı depremlerini yaşadık. Depremlerin meydana geldiği bir şehirde yaşıyoruz. Yapılarımızın depreme dayanıklı yapılması lazım. Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz” diye konuştu.
“Bir felaket yaşanmadan tedbirli olunmalı”
“İlimizde toplanma yerlerini bilen var mı?” diye soran Gazeteci Ahmet Tunca, “Bizler Gazeteciler olarak bu alanları bilmiyorsak vatandaş nereden bilsin? Birçok deprem yaşamış bir şehir olarak depremle ilgili her konuda vatandaşlar bilinçlendirilmeli ve bilgilendirilmeli. Ayrıca hem İstanbul hem de şehrimiz için kentsel dönüşüme ihtiyaç var diye düşünüyorum. Bunu rantsal dönüşüme çevirmeden olması gerektiği gibi kentsel dönüşüm yapılmalıdır. Yapılar çok katlı yapılarak müteahhitler kar edeceğine güvenli olarak yapılsın ve vatandaş huzur içinde yaşasın. Bir felaket yaşanmadan tedbirli olunması en doğru yoldur. Bizler buna kaderimizmiş dememeliyiz. Önce tedbir almalı takdiri Allah’a bırakmalıyız. Deprem değil ihmaller öldürür diye bildiğimiz bir söz var. Bunu iyi anlamalıyız. Binalarımız güvenli olmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim il dışında olmaları nedeniyle bu hafta programa katılamadılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır