passo
Depremin çocukların ruh sağlığına etkileri

Depremin çocukların ruh sağlığına etkileri

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Hacer Gizem Gerçek konuk oldu. Programda deprem sonrası çocuklarda ruh sağlığı konusu konuşuldu. Deprem gibi travmatik olayların çocuk ve gençlerin alışık oldukları düzenlerinin bir anda bozulmasına yol açtığını kaydeden […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Hacer Gizem Gerçek konuk oldu. Programda deprem sonrası çocuklarda ruh sağlığı konusu konuşuldu.

Deprem gibi travmatik olayların çocuk ve gençlerin alışık oldukları düzenlerinin bir anda bozulmasına yol açtığını kaydeden Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Hacer Gizem Gerçek, “Güven sistemlerinin sarsılmasına, geleceğe dair kaygılarının artmasına, yeterlilik duygularının azalmasına, suçluluk duygularına, derin üzüntü ve kaygı hissetmelerine neden olur” diye konuştu.

Deprem sonrası çocuklarda görülecek belirtilere değinen Gerçek, “Okul öncesi dönemde çocuklarda yatak ıslatma, parmak emme, anneye aşırı bağlılık, yeni ortaya çıkan korkular, uyku ve beslenme sorunları, kabus görme, huzursuzluk, sinirlilik, aşırı duyarlılık hali gibi belirtiler görülebilir. Okul çağındaki çocuklarda benzer belirtilere dikkat dağınıklığı, akademik başarıda düşme, ilgi-istek kaybı gibi belirtiler görülebilir. Ergenlik döneminde ise çevreden kendini soyutlama olabilir. Belirtilerin görülmesi halinde bir uzmandan mutlaka yardım alınması gerekir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır