passo
Depremlerden ders almıyoruz

Depremlerden ders almıyoruz

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında deprem konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim katıldı. Kötü zemine elit kentler kurduk Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Gazeteci İsmail Akar, “Bugüne kadar ülkemizin çeşitli yerlerinde birçok deprem meydana geldi. Maalesef bu […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında deprem konuşuldu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim katıldı.

Kötü zemine elit kentler kurduk

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Gazeteci İsmail Akar, “Bugüne kadar ülkemizin çeşitli yerlerinde birçok deprem meydana geldi. Maalesef bu yaşanan depremlerden yeterince ders alamadığımızı son depremde bir kez daha gördük. Mesela okullarımızda neden Jeoloji dersi yok? Çocuklarımız deprem konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalı. Kötü zeminlere elit semtler kuruluyor ve neticesini depremde gördük. Afyonkarahisar’ın özellikle ilçelerinde ruhsatsız ev çok. İnşaat ruhsatıyla başlanıyor ve iskana çevrilmiyor. Vatandaş oturmaya devam ettiği için ruhsat alma gereği görmüyor. Bana göre bu deprem sonrası mutlaka Afet Bakanlığı kurulmalı. İllerde ise bu bakanlığın müdürlükleri oluşturulmalı. Ruhsat işleri ile bu bakanlık ve birimleri ilgilenmeli.Fay hattında yapılaşmadan dolayı ülkemizde her dönem benzeri felaketleri yaşıyoruz ama ders almıyoruz. İnşaallah bu son olur.” dedi.

 

 Yaralar mutlaka sarılacak

8-9 saat arayla iki şiddetli deprem yaşandığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca şunları kaydetti: “Bu depremler 10 ili etkiledi. Büyük bir felaket yaşadık. Deprem sonrası tüm illerimiz seferber oldu. Yine 70’in üzerinde ülke destek oldu. Ne mutlu ki necip bir milletiz. Herkes elinden geldiğince yardımlara katıldı. Ülke olarak çok üzgünüz. Yaralar mutlaka sarılacaktır. Cumhurbaşkanımız yıkılan konutların yerine yenilerinin yapılacağını söyledi. Bu yükün altından da kalkmasını becereceğiz. Bir daha böyle afetlerin yaşanmamasını temenni ediyor, milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Yıllar öncesinde kerpiç evler vardı. Bu evlerde 3-4 aile birlikte yaşardı. Günümüzde aile yaşantısı da değişti ve apartmanlara betonarmeye teslim olduk. Genç çiftlerin evlenirken birinci şart ayrı eve çıkmak oluyor. Böyle olunca kibrit kutusu gibi kat üstüne katlı evler yapılmaya devam ediyor.Yüksek katlı binalara bir düzenleme getirimelidir.”

 

Yüz yüze eğitime geçilmeli

Depremin ardından deprem hasarını önleyici tedbirlerin tespit edilerek alınması gerektiğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Şunu unutmayalım ki zemininden fay hattı geçen hiçbir inşaat sağlam değildir. 50’li, 60’lı yıllarda yapılan imar planları fay hatları baz alınarak yapılmadı. Belediye Başkanları göreve gelip depreme göre imar belirlemiyor. Bu mantıkla sonuç alınamaz. Müteahhitler tek suçlu değildir.Bunların kontrol etmesi gereken belediye yetkilileri,hükümet görevlisi dahası yapı denetim firmasından tutun o binayı yapan usta hatta amelede deprem duyarlılığına göre hareket etmesi gerekiyor.İmar barışı çıkarken binalar kontrol edilmeli. Depremdeki baş sorun yanlış alanlara yapılan binalardır. Ayrıca depremle ilgili bir yazılım sistemi oluşturulmalı. Olası bir deprem anında bu sisteme ihtiyaçlar yazılmalı ki giden yardımlar ihtiyaca göre olsun. Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesini de doğru bulmuyorum. Önümüzdeki süreçte acilen yüz yüze eğitime geçilmeli” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır