passo
“Depresyon tedavi gerektirir”

“Depresyon tedavi gerektirir”

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi. Yayına İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi’nden Psikolog Numan Harputlugil konuk oldu. Programda depresyonu olan yakınlarımıza nasıl yardım edebileceğimize değinen Harputlugil, “Sözlü veya sözsüz olarak, ‘daha kötüsü de olabilirdi’ ya da ‘artık kendine gel’ şeklinde mesajlar vermeyin. Depresyonun açılıp kapatılabilen bir […]

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi. Yayına İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi’nden Psikolog Numan Harputlugil konuk oldu.
Programda depresyonu olan yakınlarımıza nasıl yardım edebileceğimize değinen Harputlugil, “Sözlü veya sözsüz olarak, ‘daha kötüsü de olabilirdi’ ya da ‘artık kendine gel’ şeklinde mesajlar vermeyin. Depresyonun açılıp kapatılabilen bir şey değil, tedavi gerektiren klinik bir hastalık olduğunu unutmayın. Düzenli olarak görüşün ve O’nu önemsediğinizi görmesini sağlayın. O’na değerli olduğunu ve sevildiğini hissettirin. Eğer intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. Yargılamadan, sevecen ve basit bir biçimde kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığını sorun. İntihar düşünceleri hakkında soru sormak kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. İntihar fikirlerini konuşma fırsatı bulan kişi intiharın kırsı döngüsünden kurtulmuş ve rahatlamış olur. Depresyon tedavisi olması için O’nu cesaretlendirin. İlaç tedavilerinin etkisinin görülmesi birkaç haftayı bulabilir. Bu yüzden tedaviden vazgeçmemesi için O’na destek olun” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır