passo
“Deri kuruluğu her yaş grubunda karşımıza çıkabilir”

“Deri kuruluğu her yaş grubunda karşımıza çıkabilir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Merve Demir konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Demir kışın sık görülen deri kuruluğu ile ilgili bilgiler verdi. Deri kuruluğunun derinin normal nem düzeyinin azalması ve deri altı yağ bezlerinin daha az yağ üretmesi sonucunda ortaya çıkan […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Merve Demir konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Demir kışın sık görülen deri kuruluğu ile ilgili bilgiler verdi.
Deri kuruluğunun derinin normal nem düzeyinin azalması ve deri altı yağ bezlerinin daha az yağ üretmesi sonucunda ortaya çıkan bir durum olduğunu belirten Demir, “Deri kuruluğu her yaş grubunda karşımıza çıkabilir. Ancak özellikle yaşlılarda deride kollajen sentezinin azalması, derinin üstündeki yağ tabakasının azalması nedeni ile su ve nem tutma özelliği azalır. Bu nedenle ileri yaş grubunda kuruluk şikâyeti daha sık ortaya çıkar. Yine menopoz sonrası bayanlarda kanda östrojen hormonunun azalması bu dönemde kuruluk şikâyetlerinin artmasına sebep olur” diye konuştu.
“Deri kuruluğunun en fazla görüldüğü bölgeler kol, alt bacak ve gövde yan kısımlarıdır”
Deri kuruluğunun en önemli belirtisinin derinin daha soluk ve mat görünmesi olduğunu söyleyen Demir, “Ayrıca deri üzerinde pullanma, kepeklenme tarzı döküntüler olabilir. Daha şiddetli vakalarda kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı, fissür dediğimiz ağrılı yarıklar da eklenebilir. Ekzematizasyon denilen bu durumda medikal tedavi de gerekir. Deri kuruluğu olan kişilerin büyük bir kısmında altta yatan bir hastalık yoktur. Kişisel yatkınlıkla beraber mevsimsel etkiler, kimyasal maruziyetler, beslenme özellikleri ve günlük alışkanlıklar kuruluğu tetikleyebilir. Kuru ve soğuk hava deri kuruluğunun en sık görülen sebeplerindendir. Ayrıca güneş ışınları, rüzgâr, klima ve merkezi sistem ısıtmaları da kuruluğu arttırır. Deri kuruluğunun en fazla görüldüğü bölgeler kol, alt bacak ve gövde yan kısımlarıdır. Özellikle sık duş alan kişilerde deriyi koruyan yağ tabakasının kaybolması sebebi ile bu bölgelerde banyo sonrasında kepeklenme ve kaşıntı sık görülür. Yine dış ortama en çok maruz kalan yüz ve ellerde de kuruluk sık görülür” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Cilt bakımında pahalı ürün, iyi ürün anlamına gelmez”
“Deri kuruluğu ile gelen hastada tedavide en önemli basamak doğru nemlendirici kullanımıdır” diyen Demir, “Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturarak derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engeller. Bu tür nemlendiriciler arasında vazelin, lanolin gibi yağlar bulunur. Bunlar etkili nemlendiriciler olmalarına karşın sürülmeleri biraz zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlar. Cilt bakımında pahalı ürün, iyi ürün anlamına gelmez” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır