passo
Dev bir oyuncu: Asuman Arsan

Dev bir oyuncu: Asuman Arsan

Asuman Arsan, 9 Mayıs 1934 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Cibali Kız Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1950 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çocuk oyunlarında rol alarak sahnelere adımını atan Arsan, 1951 yılında Ses Tiyatrosu’na geçerek profesyonel tiyatro yaşamına başladı. Madalet Arsan adında bir ablası vardır. Asuman Arsan, 1955 yılında Muzaffer Hepgüler ile evlendi ve beş buçuk yıl evli kaldıktan […]

Asuman Arsan, 9 Mayıs 1934 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Cibali Kız Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1950 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çocuk oyunlarında rol alarak sahnelere adımını atan Arsan, 1951 yılında Ses Tiyatrosu’na geçerek profesyonel tiyatro yaşamına başladı. Madalet Arsan adında bir ablası vardır.

Asuman Arsan, 1955 yılında Muzaffer Hepgüler ile evlendi ve beş buçuk yıl evli kaldıktan sonra ayrıldı. İkinci evliliğini Ümran Ertok ile yaptı, fakat bu evliliği 3.5 ay sürdü.

1960 yılında Ses Topluluğundan ayrılan oyuncuların kurduğu İstanbul Tiyatrosu’nda, daha sonra Muammer Karaca ve Kenan Büke tiyatrolarında çalıştı. Behzat Tözün, Halide Pişkin, Reşit Baran, Handan Adalı, Nevzat Okçugil ve Toto Karaca gibi çok değerli isimlerin arasında yetişti.

1979-1980 sezonunda da Şan Müzikholü’nde “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ve diğer oyunlarda rol aldı. Son rol aldığı oyun Dormen Tiyatrosu’nda “Bir Kış Sezonu” ve “Elveda Tiyatro” oldu. Sanat yaşamına ölünceye kadar televizyon dizileri ve sinema ile devam etti.

Yasemince dizisindeki, Sürahi Hanım’ın gelini rolüyle gönüllerde taht kuran tiyatro ve sinema sanatçısı Asuman Arsan, Türk insanının aile içi ilişkisini oldukça çarpıcı bir mizah diliyle ele aldı.

Asuman Arsan, 11 Ekim 1997 tarihinde İstanbul’da 63 yaşında ölmüştür. Asuman Arsan, yalnız yaşadığı evinde astım krizi sonucu, 11 Ekim 1997′de hayata veda etti.

1983 yılında 20. Antalya Film Şenliği’nde Faize Hücum filminde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü almıştır.

Asuman Arsan, oynadığı rollerde sanki hep kendini oynayanlardandı

Hüzünlendiğinde başını yana eğer, gözleri dolu dolu olurdu ve yüzüne o hüznün yanında kocaman bir gülümseme yayılırdı. İstisnasız hep böyle canlanır benim gözümde.

Anne rolüne en çok yakışan aktrislerdendi.

Nur içinde yatsın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır