passo
Devlet Fabrika Ayarlarına Dönmeli

Devlet Fabrika Ayarlarına Dönmeli

Pazar gecesi seçim sonuçlarına bakıldığında HDP dışında sevinen yok. Seçim öncesi yazdığımız iki ayrı yazıda ülke genelinde AKP’nin oylarının azalacağını ve yüzde 41-42 bandında 250 vekil, CHP’nin yüzde 26-27 oy oranı ile 150 vekil, MHP’nin oylarını artıracağını 17-18 yüzde ile 85 vekil , HDP’nin yüzde 11 ile barajı aşacağını yazmıştık. Sonra da Afyonkarahisar özelinde AKP’nin […]

Pazar gecesi seçim sonuçlarına bakıldığında HDP dışında sevinen yok.
Seçim öncesi yazdığımız iki ayrı yazıda ülke genelinde AKP’nin oylarının azalacağını ve yüzde 41-42 bandında 250 vekil, CHP’nin yüzde 26-27 oy oranı ile 150 vekil, MHP’nin oylarını artıracağını 17-18 yüzde ile 85 vekil , HDP’nin yüzde 11 ile barajı aşacağını yazmıştık.
Sonra da Afyonkarahisar özelinde AKP’nin ülke geneli oylarına yüzde 8-9, MHP’nin 10-11 artışı, CHP’nin de yüzde 10-11 eksik oy oranı ile, Ürün, Özkaya, Parsak kesin Sıvacı, Aslan ve Kayıkçı arasında iki adayın da Afyon milletvekili olacağını analiz etmiştik.
Şimdi sonuçlarda AKP yüzde 41 oy 258 vekil, CHP yüzde 25 oy 132 vekil, MHP yüzde 16 oranla 80 vekil, HDP ise yüzde 13 oy ile 80 vekil.

AKP BARAJI DÜŞÜRSEYDİ…
Burada dikkat çeken bir noktayı paylaşalım:
MHP ile HDP arasında 1 milyon 500 bin oy farkı olmasına rağmen vekil sayısı aynı. Bu olacak iş değil. Mevcut seçim sisteminin azizliği. Eğer AKP seçim barajını yüzde 5’e çekseydi bu hezimeti yaşamazdı. Çünkü HDP’de bir milyondan fazla emanet oy var. Seçmen salt barajı geçsin diyerek kerhen HDP’ye oy verdi.
Önceki seçimde MHP’ye verdiği gibi.
HDP ye oy veren Kürt seçmen dışında sosyalistler, gezi parkı eylemcileri ve benzeri farklı sol düşüncedeki seçmen de CHP yerine bu seçimde HDP’yi tercih etti.
Yani net bir deyişle bugün seçim olsa HDP oyu 4 milyon civarıdır. İstanbul’dan 3 farklı seçim bölgesinde 1 milyon üzerinde oy alması, İzmir’de 350 bin oy alması bu tezimizi doğruluyor.
Afyon’da seçime katılım yüksek oldu. 490 bin seçmenden 420 bin geçerli oy oldu. 222 bin oy alan AKP ülke barajını geçerek Afyon özelinde başarılı olmuştur. Sultandağı dışında AKP merkez ve ilçelerde birinci partidir. Burada ilk üç sıradaki adaylar dışında 4. Sırada yer Akif Özkaldı’nın çabasını görmek lazım.
Bolvadin’de 16 bin oy alarak yüzde 62’ye ulaşıldı.
MHP yüzde 18 olan oyunu yüzde 25 e çıkardı. 108 bin oy aldı. Hiçbir ilçede birinci değil MHP.

BAZI PARTİLER HAM HAYAL KURDU
Ekip halinde yoğun bir çalışmaya giren MHP’nin beklediği oy 125 binleri geçmekti. Burada AKP’ye oy veren seçmeni MHP’li siyasetçiler yeterince ikna edemedi. 2011’de 80 bin olan oyları 2014 İl Genel Meclisinde 200 bin olmuştu. Doğal olarak MHP’ye İGM de CHP’liler tarafından verilen oylar asıl yerlerine geri döndü.
MHP 11 ilçede ikinci parti. Dinar da yüzde 29 oy ile 8 bin 300, Sandıklı da ise yüzde 25 oy oranı ile 8 bin 500 oy aldı.
CHP 2011’de yüzde 16.51 oy oranı ile 70 bine yakın oy almıştı. Seçimde 71 bin oy aldı Sultandağı ilçesinde birinci parti oldu.Beş ilçede 2. Parti olan CHP Dinar da 6 bin, Sultandağı ve Sandıklı 5 bin Şuhut 4 bin oy aldı.
Afyon’da HDP gücü olmadığından dolayı CHP’den yerelde oy kayması olmadığına dikkat çekmek lazım. Sahada sürekli yer alan Kayıkçı ve Ecer çabalarının da hakkını vermek gerekiyor.
Afyon da SP, HDP ve diğer partilerin oy toplamı ise sadece 21 bin civarındadır. Yani yüzde 5.
Genel Başkanı Afyonlu Gültekin Uysal olan ve Adayı gazeteci dostum Dinçay Doğar DP adına 2 bin oy aldı.
Afyon’da beklenen oldu.Öncesi gibi 3-1-1 gerçekleşti.
Zaten AKP’nin 4 MHP’nin 3 ve CHP’nin ise 2 olması ham hayaldi.
Fakat ülke genelinde HDP’nin çıkışı 80 vekil ve yüzde 13 aşması beklenen sonuç değildi.
Yüzde 11 hadi diyelim 12 oy oranı ile 65-70 vekildi.

SANDIKTAN ERKEN SEÇİM ÇIKMIŞTIR
Sonuçta yerelde AKP başarılı, CHP ve MHP ise beklenen ölçüde oyları aldı.
Ülke genelindeki sonuçlardan kaos çıktı.
Peki, şimdi ne olacak?
Olacağı şu;
Siyasetçiler ilk günkü şoku üzerinden atarak aklı selim davranmalıdır. En makulü AKP ile CHP koalisyonudur.
Yüzde 66 oy desteği ile yıpranan bozulan tüm kurumlar tekrar fabrika ayarlarına geri çevrilmelidir.Yürüdüğü kadar bu koalisyon olmalıdır.
Bir başka seçenek ise AKP –MHP koalisyonu. Bahçeli koalisyona uzak olduğunu açıklamış olsa da böylesi ihtimalde var.
En zoru ise CHP-MHP koalisyonuna HDP’nin dışarıdan destek vermesidir.
Bir konuyu da paylaşıp yazıya noktayı koyalım. TBMM Başkanlığına yeni başkan seçilinceye kadar en yaşlı üye sıfatıyla Deniz Baykal başkanlık edecek. Doğaldır ki Cumhurbaşkanı yurt dışına çıkarsa Baykal da cumhurbaşkanına vekalet edecek.
İşte siyasetin yazgısı da bu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a siyaset yolunu açan Baykal bakalım o koltuğa bir iki gün olsa da oturacak mı?
Şunu da eklemek lazım.
Hangi koalisyon olursa olsun 7 Haziran seçimleri sonuçları erken seçimi gündeme getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır