passo
“Devletin hiçbir kurumu telefonla para istemez”

“Devletin hiçbir kurumu telefonla para istemez”

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde süren Emniyet Saati programına Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’nden Komiser Yardımcısı Ali Bayram konuk oldu. İletişim Donalndırıcılığı Programda vatandaşları uyaran Bayram, “Adınız, banka hesabınız veya telefon numaranız FETÖ/PKK terör örgütü ile ilgili yürütülen soruşturmalara veya operasyonlara karıştı, evinizde bulunan para veya ziynet eşyalarını banka aracılığıyla gönderin, […]

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde süren Emniyet Saati programına Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’nden Komiser Yardımcısı Ali Bayram konuk oldu.

İletişim Donalndırıcılığı

Programda vatandaşları uyaran Bayram, “Adınız, banka hesabınız veya telefon numaranız FETÖ/PKK terör örgütü ile ilgili yürütülen soruşturmalara veya operasyonlara karıştı, evinizde bulunan para veya ziynet eşyalarını banka aracılığıyla gönderin, eve gelip senden alacağız veya vereceğimiz adrese getir şeklinde senaryolar üreterek sizden para ve altın istemeleri halinde inanmayın. Bu tür durumlarda 112 acil çağrı merkezini arayarak veya en yakın kolluk birimine giderek müracaatta bulunun. Devletin hiçbir kurumu vatandaşlardan telefon aracıcığıyla para talep etmez” diye konuştu.

Kaparo Dolandırıcılığı

“İnternet üzerinden gördüğünüz araçlar için kaparo göndermeyin” diyen Bayram, “Satış bedelini sadece resmi olarak satış yaptığınız kişi adına havale yapın. Satış yaparken karşı tarafın para gönderdiğini kendi hesabınızı kontrol ederek emin olun. Hesabınıza herhangi bir transfer yapılmadan kesinlikle devir işlemi yapmayın” şeklinde değerlendirmede bulundu.

İcra Dolandırıcılığı

Uyarılarını sürdüren Bayram, “Bir süre önce sağlık sigortası yaptırmayı sesli olarak kabul ettiğinizi veya sesli mesajla kabul ettiğinizi, bir süre önce kargo sipariş ettiğinizi ancak teslim almadığınızı, bu nedenle şirketin zarar ettiğini, hakkınızda icra takibi başlatılacağını söyleyerek para talep etmeleri halinde kesinlikle inanmayın” dedi.

Sosyal medya dolandırıcılığı

Sosyal medyadaki dolandırıcılık yöntemlerine de değinen Bayram, “Sosyal medya platformlarında, whatsapp veya telegram gibi yazışma programlarında, ‘Banka hesaplarınızı kiraya verin, her hesap için haftalık 1000-1500 TL kazanç sağlayın’ şeklinde paylaşım yapanlara, ilan verenlere veya mesaj atanlara inanmayın” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır