passo
“Dişeti hastalıkları ihmal edilmemeli”

“Dişeti hastalıkları ihmal edilmemeli”

Afyonkarahisar Park Hayat hastanesi Ağız, Düş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Diş Hekimi Dr. Nur Eylem Çiçek Gün FM’in konuğu oldu. Çiçek programda dişeti hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi. “Dişeti hastalıkları, dişlerin çevresinde bulunan dişeti ve kemik dokusunu etkileyebilen hastalıklardır” diyen Çiçek, “Dişeti hastalıkları, toplumda en yaygın görülen ağız ve diş sağlığı problemleri arasında yer alır. […]

Afyonkarahisar Park Hayat hastanesi Ağız, Düş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Diş Hekimi Dr. Nur Eylem Çiçek Gün FM’in konuğu oldu. Çiçek programda dişeti hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi.
“Dişeti hastalıkları, dişlerin çevresinde bulunan dişeti ve kemik dokusunu etkileyebilen hastalıklardır” diyen Çiçek, “Dişeti hastalıkları, toplumda en yaygın görülen ağız ve diş sağlığı problemleri arasında yer alır. Ağız kokusu ve dişeti kanamalarıyla hastaya kendini belli eder. Mevcut dişeti hastalığının ciddiyetine göre belirtiler farklılık gösterir. Gingivitis dediğimiz ilk aşamada dişetlerinde kırmızı ve şiş görünüm, kanama, ağız kokusu, plak ve diştaşı oluşumu gibi belirtiler görülürken periodontitis dediğimiz ikinci aşamada bu tabloya kemik kaybı ve buna bağlı dişeti çekilmesi, diş kökü çevresine kadar inen diştaşı oluşumu ve ilerleyen vakalarda diş kaybı eşlik eder. Dişeti hastalıklarının başlıca sebebi diş ve çevre dokulardan uzaklaştırılmayan dental plaktır. Besin artıklarının oluşturduğu bir film tabakası olan dental plak, fırçalamayla uzaklaştırılmadığında bulunduğu yüzeyde olgunlaşır ve dişetlerinde iltihabi süreci başlatır. Genetik sebeplerde dişeti hastalığı oluşumuna yatkınlığı arttırabilir. Dişeti hastalıklarından korunmanın en sağlıklı yolu düzenli ve etkin diş fırçalama, arayüz temizliği ve gargara kullanımıdır.Ağız duşu denilen cihazlar da etkin bakıma katkı sağlar. Diş bakımını düzenli uygulayan hasta 6 ayda bir diş hekimini ziyaret eder ve kontrol dışı herhangi bir süreç oluşumu engellenir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır