Reklam

Reklam

passo
“Dişeti hastalıkları toplumun büyük kısmını etkiliyor”

“Dişeti hastalıkları toplumun büyük kısmını etkiliyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Çakmak konuk olarak katıldı. Programda dişeti hastalıkları konuşuldu. “Toplumumuzda dişeti hastalıkları çok sık görülüyor” Periodontoloji bölümünün dişeti ve hastalıklarıyla ilgilendiğini kaydeden Yrd. […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Çakmak konuk olarak katıldı.

Programda dişeti hastalıkları konuşuldu.

“Toplumumuzda dişeti hastalıkları çok sık görülüyor”

Periodontoloji bölümünün dişeti ve hastalıklarıyla ilgilendiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ömer Çakmak, “Toplumumuzda dişeti hastalıkları çok sık görülüyor. Basit bir dişeti iltihabından başlayarak kemik kaybına varıncaya kadar çeşitli hastalıklar karşımıza çıkıyor. Dişeti hastalıklarından toplumun büyük kısmı etkileniyor. Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki kliniğimizde bu hastalıların tedavisini yapmaktayız” diye konuştu.

“En önemli sebep hastalarımızın ağız bakımlarıyla ilgilidir”

Dişeti hastalıklarının birçok sebebe bağlı oluştuğunu belirten Çakmak, “En önemli sebep hastalarımızın ağız bakımlarıyla ilgilidir. Yemek yedikten sonra dişlerimizi fırçalamadığımızda dişlerin üzerinde çeşitli birikintiler oluşur. Dişler düzenli fırçalanmaz ve ağız hijyeni sağlanmazsa bu birikintiler belli bir süre sonra diş taşlarına dönüşür. Sonrasında dişeti hastalığı başlar. Dişeti hastalıklarının belirtileri dişetlerinde kırmızılık ve şişlik oluşmasıdır. Aynı zamanda diş fırçalarken kanama olur. Daha ilerlediğinde kendiliğinden kanama olur. Hastalık ilerledikçe kemik erimesi görülür, dişeti çekilmesi meydana gelir” dedi.

Dişeti hastalıklarına yakalanmamak için ağız hijyeninin sağlanmasının çok önemli olduğunu belirten Çakmak, “Dişlerin düzenli fırçalanması hayatidir” diye konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır