• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Dişini fırçala, sağlığı yakala”
“Dişini fırçala, sağlığı yakala”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Toplum Sağlığı Merkezi’nden Diş Hekimi Rukiye Tıraş konuk olarak katıldı. Tıraş programda ağız ve diş sağlığının önemini anlattı. Ağız ve diş sağlığını korumanın genel...
19 Mart 2019 13:37
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Toplum Sağlığı Merkezi’nden Diş Hekimi Rukiye Tıraş konuk olarak katıldı. Tıraş programda ağız ve diş sağlığının önemini anlattı.
Ağız ve diş sağlığını korumanın genel sağlığımızın korunmasında en önemli ve en birincil koşullarından biri olduğunu belirten Tıraş, “Etkin ağız bakımı için dişler günde en az iki kez ve iki dakika sürecek şekilde düzenli fırçalanmalıdır. Düzenli diş ipi kullanımı çok önemlidir. Ağızda sabit protez varsa özel diş ipleri ile fırçalamanın dışında da düzenli temizlenmesi, protez varsa yemek sonrası temizlenip akşamları suda bekletilerek damak dokularının dinlendirilmesi gereklidir” diye konuştu.
“Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar üç ana öğün içinde tüketilmelidir”
Diş sağlığı için zararlı olan gıda maddelerinin şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddeler olduğunu belirten Tıraş, “Bunları belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir. Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar üç ana öğün içinde tüketilmelidir. Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip dişetine masaj yapacak gıdalar yenmelidir. Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir. Yine şekerli gıda yendikten sonra ağza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“6 ayda bir kontrol önemli”
Herhangi bir şikayet olmasa bile 6 ayda bir düzenli diş hekimine gidilmesi tavsiyesinde bulunan Tıraş, “Bunu yaparsak eğer bir sorun varsa başlangıç aşamasındayken yakalayıp, tedavisini hemen yaptırabiliriz. Böylece ne hekim ne de hasta yorulur. Daha ağrısız, daha kolay tedavilerle diş hekimi randevularımızı geçirebiliriz” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa