passo
“Diyabetin temelini beslenme oluşturur”

“Diyabetin temelini beslenme oluşturur”

Diyetisyen Emine Aşkın Gün FM’in konuğu oldu. Aşkın programda diyabet hastalığında beslenme konusunda bilgiler verdi. “Ilımlı düzeyde verilen kilolar ve her gün yapılan fiziksel aktiviteler diyabeti yüzde 50 oranında azaltabilir” diyen Diyetisyen Emine Aşkın, “İnsülin veya ilaç kullanılsa dahi yaşam tarzı değişikliği mutlaka yapılmalıdır. Diyabetin temelini beslenme oluşturur. Prediyabet veya tip 2 diyabet tanısı konulduktan […]

Diyetisyen Emine Aşkın Gün FM’in konuğu oldu. Aşkın programda diyabet hastalığında beslenme konusunda bilgiler verdi.

“Ilımlı düzeyde verilen kilolar ve her gün yapılan fiziksel aktiviteler diyabeti yüzde 50 oranında azaltabilir” diyen Diyetisyen Emine Aşkın, “İnsülin veya ilaç kullanılsa dahi yaşam tarzı değişikliği mutlaka yapılmalıdır. Diyabetin temelini beslenme oluşturur. Prediyabet veya tip 2 diyabet tanısı konulduktan sora kilolu veya obez olan bireyler tedavinin ilk seçeneği olarak kilo kaybı sağlamalıdırlar. Çok düşük enerjili beslenme programları kilo kaybı için etkili değildir. İstediğimiz kilo kaybı haftalık olarak, 0,5-1 kg arasında değişmektedir. Çok düşük enerjili beslenmenin doğru olmadığı kadar karbonhidrattan az bir beslenme programı da doğru değildir. Vücudumuzun gereksinimi olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde alabilmemiz için tüm besinlerin yeterli şekilde tüketilmesi gerekir. Bunun için de bir Diyetisyen’den destek almalısınız” şeklinde konuştu.

“Meyve suyu yerine meyve tüketilmelidir”

Diyabetli hastaların beslenmesi konusunda bilgiler aktaran Aşkın, “Tam taneli tahıl ürünleri, sebze, meyve, düşük yağlı süt ve et ürünleri tüketilmeli. Eklenmiş şeker, rafine tahıl tüketimi azalmalı. Posa içeriği düşük beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, tam tahıl ekmeği, kepek ekmeği, beyaz pirinç yerine kepekli pirinç veya bulgur, meyve suyu yerine meyve tüketilmelidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır