passo
“Diyabetliler nasıl beslenmeli?”

“Diyabetliler nasıl beslenmeli?”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalığı konuşuldu. Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Zeliha Ademoğlu konuk olarak katıldı. “Diyabet, bireyin temel besin öğelerine olan gereksinim […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalığı konuşuldu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Zeliha Ademoğlu konuk olarak katıldı.
“Diyabet, bireyin temel besin öğelerine olan gereksinim düzeylerini etkilemez”
Diyabet hastalarının beslenmeleriyle ilgili bilgiler veren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Zeliha Ademoğlu, “Diyabet hastalığı olması yaşamımız boyunca sevdiğimiz yiyecekleri yiyemeyecek olmamız anlamına gelmez. Fakat yediğimiz yiyecek çeşidine ve miktarına daha çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Önemli olan kan şekerinin kontrolünü sağlamak için sebze, meyve, tahıl kaynaklarından zengin, ılımlı miktarda protein ve yağ ile kolesterolü sınırlandırılmış bir beslenme planı uygulamaktır. Bu plan içinde yediğimiz besinlerin çeşidi, miktarı ve zamanı konusunda bilinçli olmak gerekir. Diyabeti olan birçok kişi beslenme planını uygulamak için aile ile yemek yeme zamanını ve birlikte yedikleri yemek çeşidin, değiştirmekte, kendisi için ayrı yemek hazırlamaktadır. Oysa günümüzde diyabeti olan ve diyabeti olmayan bireylere önerilen sağlıklı beslenme önerileri farklı değildir. Diyabet, bireyin temel besin öğelerine olan gereksinim düzeylerini etkilemez. Diyabeti olmayan bir kişinin de rafine şeker tüketimini kısıtlaması, doymuş yağ ve kolesterolden zengin olan et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi yiyecekleri belirli bir miktarda tüketmesi, az az ve sık sık yemek yemesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.
“Diyabetik hastanın evde kendi kendine takip yapması meraklarını giderir”
“Diyabetik hastanın evde kendi kendine takip yapması meraklarını giderir, kolay ve ucuz glisemi kontrolü sağlar” diyen Ademoğlu, “Hipoglisemi ve hiperglisemini ataklarının tespiti ve gerkli önlemlerin alınması, komplikasyonların erken tanısı ve gelişiminin geciktirilmesi veya önlenmesi açısından önemlidir” diye değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır