passo
“Diyet kişiye özel olmalı”

“Diyet kişiye özel olmalı”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Diyetisyen Nazike Yuran konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yuran sağlıklı zayıflama konusunda bilgiler verdi. “Kilo verme döneminde ara öğün çok önemlidir” “Öncelikle diyet kişiye özel olmalı” diyen Yuran, “Yani diyet, sağlık durumumuza, yaşımıza, cinsiyetimize, kilomuza ve yaşam tarzımıza göre değişmektedir. Sağlıklı bir şekilde […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Diyetisyen Nazike Yuran konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yuran sağlıklı zayıflama konusunda bilgiler verdi.
“Kilo verme döneminde ara öğün çok önemlidir”
“Öncelikle diyet kişiye özel olmalı” diyen Yuran, “Yani diyet, sağlık durumumuza, yaşımıza, cinsiyetimize, kilomuza ve yaşam tarzımıza göre değişmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için çok düşük kalorili şok diyetlerden uzak durmak gerekiyor. Düşük kalorili diyetler metabolizma hızımızı düşürür, tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönüldüğü zaman verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınır. Daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilmek için tek tip beslenmeden kaçınılmalıdır. Öğünlerde çeşitlilik sağlanmalıdır. Örneğin her gün yumurta, peynir, zeytinden oluşan klasik kahvaltı yapmak yerine bazı günler süt-tahıl gevreği-kuruyemiş tarzında farklılık yapılabilir. Kilo verme döneminde ara öğün çok önemlidir. Ara öğün hem metabolizmamızı hızlandırır, hem de kan şekerimizin düşmesini engelleyerek bir sonraki öğünde fazla yemeyi önler” diye konuştu.
“Eski alışkanlıklara dönüldüğünde tekrar kilo alımı gözlenebilir”
Kilo koruma döneminin en az kilo verme dönemi kadar önemli olduğunu belirten Yuran, “Çünkü eski alışkanlıklara dönüldüğünde tekrar kilo alımı gözlenebilir. Bu dönemde kilo kontrolünün takip edilmesi için diyetisyenle görüşmeye devam edilmesi gerekiyor. Kilo almak isteyenler ise öncelikle hormonal ya da fizyolojik bir rahatsızlığın olup olmadığını öğrenmek için doktor kontrolünden geçmelidir. Eğer bir problem yoksa kalori alımını artıracak şekilde beslenilmeli. Kilo almak için fast-food, kızartma gibi sağlıksız besinler değil de hem sağlıklı hem de yüksek kalorili besinler bolca tüketilmeli. Örneğin kuru yemişler, kuru meyveler ya da süt-yulaf-meyve karışımlarından faydalanılabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır