passo
“Diyet kişiye özeldir”

“Diyet kişiye özeldir”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına kliniğinde hizmet vermeye başlayan Diyetisyen Emine Aşkın konuk oldu. Aşkın programda kilo verdiren mucizevi bir yiyeceğin olmadığını belirterek diyetin kişiye özel olduğunu kaydetti. “Kalıcı olarak kilo vermek sağlıklı beslenmeyle başlar” diyen Diyetisyen Emine Aşkın, “Hızlı kilo vermek ilk başta güzel gözükse de aslında vücudunuzdan yağ değil kas ve su kaybına […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına kliniğinde hizmet vermeye başlayan Diyetisyen Emine Aşkın konuk oldu. Aşkın programda kilo verdiren mucizevi bir yiyeceğin olmadığını belirterek diyetin kişiye özel olduğunu kaydetti.

“Kalıcı olarak kilo vermek sağlıklı beslenmeyle başlar” diyen Diyetisyen Emine Aşkın, “Hızlı kilo vermek ilk başta güzel gözükse de aslında vücudunuzdan yağ değil kas ve su kaybına neden olmaktadır. Size kilo verdiren mucizevi bir yiyecek yoktur. Diyet kişiye özeldir. Bireylerin gereksinimlerine, hastalık durumlarına, gün içerisindeki aktivitelerine bakılarak verilir. Bu yüzden internetten bulduğunuz veya bir başkasından aldığınız diyetleri yapmayın” diye konuştu.

“Hazır ve işlenmiş gıdaları tüketmeyiniz”

Programda önerilerini sıralayan Aşkın, “Öncelikle öğün düzeninize dikkat edin,öğünlerinizi atlamayın az az sık sık beslenin. Güne su içerek başlayın. Gün içerisinde en az 10-12 bardak su içmeyi unutmayın. Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun. Tüm içeceklerinizi şekersiz tercih edin. Hamur işlerini tüketmeyin. Ekmek tercihlerinizi değiştirin; kepek ekmeği, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği vb. tüketebilirsiniz. Hazır ve işlenmiş gıdaları tüketmeyiniz. Yemeklerinizi pişirirken kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemlerinin yerine haşlama, ızgara, fırın tarzı pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Posalı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Posa hem sindirim sisteminizi olumlu etkiler hem de tokluk sürenizi uzatır. Sebze tüketiminizi arttırın. Az yağlı etleri tercih edin, beyaz et tüketimini arttırın, özellikle balık tüketimine özen gösterin haftada 1 gün balık tüketin. Katı yağlardan uzak durun. Tuz tüketimini azaltın. Son olarak da her gün mutlaka yürüyüş veya egzersiz yapmayı unutmayın” dedi.

“EMS cihazı kliniğimizde”

Afyon’da bir ilk olarak tek seansta 30 bin mekik etkisi sağlayan EMS cihazının kliniğinde bulunduğunu belirten Aşkın, kişilerin kendi kendilerine diyet yapmalarının doğru olmadığını, mutlaka uzman bir Diyetisyen eşliğinde yapılması gerektiğini söyledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır