• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Diz ağrıları ihmale gelmez”
“Diz ağrıları ihmale gelmez”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’ndan...
17 Nisan 2015 12:03
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Mehmet Yücehan ile Dr. Fırat Doğruöz konuk olarak katıldılar.

Programda diz ağrıları konuşuldu.

“Diz sadece kemikten oluşmaz”

Diz ağrılarının tüm yaşlardaki bireylerde görüldüğünü ve nedenlerinin farklı olduğunu söyleyen AKÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Mehmet Yücehan, “Diz ağrılarının yüzlerce sebebi vardır. Diz sadece kemikten oluşmaz. Beraberinde yumuşak dokularda bulunur. Dizin belirli dengede çalışmasını sağlayan yumuşak dokular, ön çapraz bağ, iç yağ bağ, dış yan bağ, eklem-kaslar, eklem-kasların içindeki kıkırdakların yerleşimi, dizaynı, bunların hepsi kendi başına birer sistemdir. Örneğin bir diz yaralanmasını ele alacak olursak hastanın aldığı darbeye göre farklı yaralanmalar olabilir. Travmatik diz yaralanmalarında yaralanmanın nedeni çok önemlidir. Bu bizim yaklaşımımızı belirler. Sonra kemik yapısı, kıkırdak dokuları ve çevresindeki yumuşak dokuları ayrı ayrı kontrol ederiz” şeklinde bilgi verdi.

“Diz ağrılarını dikkate almak lazımdır”

“Diz ağrıları ihmal edilmemelidir” diyen Dr. Fırat Doğruöz, “Diz ağrılarını dikkate almak lazımdır. Diz ağrısı bir, iki günden fazla sürmüşse, kronikleşmeye yatkın bir ağrıysa, örneğin hasta dizinin üstüne basamıyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Ama bazen de geçici ağrılar olabilir. Diz ağrıları ihmal edilmemesi gereken ağrılardır. Eklem kireçlenmesinin ise çeşitli sebepleri vardır ve sık görülür. Bu genelde yaşlı hastalarda görülür. Diz kıkırdağında lokal olmayan yaygın harabiyetle ve ilerleyici olarak seyreden bir hastalıktır. Kıkırdak hasarı belli bir seviyeyi aştıktan sonra tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır ” diye konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa