• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Doğru duruşu yakala, ağrılardan kurtul”
“Doğru duruşu yakala, ağrılardan kurtul”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Sağlıklı Hayat Merkezi’nden Fizyoterapist Aysun Atacan konuk olarak katıldı. Programda omurga sağlığı konuşuldu. Omurgada oluşan ağrıların en sık nedeninin yanlış duruş pozisyonları olduğunu belirten...
16 Ekim 2018 13:24
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Sağlıklı Hayat Merkezi’nden Fizyoterapist Aysun Atacan konuk olarak katıldı. Programda omurga sağlığı konuşuldu.
Omurgada oluşan ağrıların en sık nedeninin yanlış duruş pozisyonları olduğunu belirten Fizyoterapist Aysun Atacan, “Omurgamızı korumamız ve mümkün olduğunca doğru kullanmamız için öncelikle omurgaya aşırı yük binmesini engelleyecek bir duruş sağlamamız gerekir. İyi bir duruş, yürürken, otururken, ayakta dururken omurgaya en az yük bindirerek, kaslarda en az gerilme yaratacak uygun pozisyonlarla sağlanabilir. Bunun için vücudu bir süre eğitmek gerekebilir. Güçlü ve esnek kaslara sahip olmak gerekir. Gün içinde mümkün olduğunca hareketli olmak, uzun süre bilgisayar başında oturan kişilerde düzenli aralıklarla kalkıp hareket etmek ve düzenli olarak spor yapmak buna yardımcı olur. Kötü bir duruşa sahip olduğunuzun farkına varıp, düzeltmeye gayret etmeniz gerekir. Daha sonra ayakta dururken, otururken ya da hareket ederken bazı noktalara dikkat edip düzeltmeye yönelik gayret ederek zaman içinde doğru duruşa ulaşmak mümkün olacaktır” diye konuştu.
“Omurga sağlığımız için her gün 2-3 litre su tüketmeliyiz”
Doğru duruşu anlatan Atacan, “Başınızı dik tutp tam karşıya bakın. Omuzlarınızı geri atın ve göğsünüzü önde tutun. Karnınızı içe çekin. Dizlerinizi düz tutun. Bu duruşu ayna karşısında çalışabilirsiniz. Omurga sağlığımızı korumak için fazla kilolardan kurtulmak çok önemlidir. Yine kullanılan sırt çantalarına dikkat etmek gerekir. Sırt çantası vücut ağırlığının yüzde 15’ini geçerse bel ağrısına yol açar. Susuz kalmamak da önemlidir. Omurga sağlığımız için her gün 2-3 litre su tüketmeliyiz. Ayaktayken, yerden ağır bir şey kaldıracaksanız eşyayı bedeninize yakın tutarak ve belinizi değil dizlerinizi bükerek kaldırmalısınız. Omurga sağlı için hareket olmazsa olmazdır. Düzenli spor yapmayı ihmal etmemeliyiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Sağlıklı Hayat Merkezi’nin Devlet Hastanesi karşısında hizmet verdiğini belirten Fizyoterapist Aysun Atacan, dileyen vatandaşların kilo vermek ve kişiye özel egzersiz danışmanlığı almak için merkeze başvurabileceklerini kaydetti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa