passo
“Doğru duruşu yakala, ağrılardan kurtul”

“Doğru duruşu yakala, ağrılardan kurtul”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Sağlıklı Hayat Merkezi’nden Fizyoterapist Aysun Atacan konuk olarak katıldı. Programda omurga sağlığı konuşuldu. Omurgada oluşan ağrıların en sık nedeninin yanlış duruş pozisyonları olduğunu belirten Fizyoterapist Aysun Atacan, “Omurgamızı korumamız ve mümkün olduğunca doğru kullanmamız için öncelikle omurgaya aşırı yük binmesini engelleyecek bir duruş sağlamamız gerekir. İyi bir duruş, yürürken, […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Sağlıklı Hayat Merkezi’nden Fizyoterapist Aysun Atacan konuk olarak katıldı. Programda omurga sağlığı konuşuldu.
Omurgada oluşan ağrıların en sık nedeninin yanlış duruş pozisyonları olduğunu belirten Fizyoterapist Aysun Atacan, “Omurgamızı korumamız ve mümkün olduğunca doğru kullanmamız için öncelikle omurgaya aşırı yük binmesini engelleyecek bir duruş sağlamamız gerekir. İyi bir duruş, yürürken, otururken, ayakta dururken omurgaya en az yük bindirerek, kaslarda en az gerilme yaratacak uygun pozisyonlarla sağlanabilir. Bunun için vücudu bir süre eğitmek gerekebilir. Güçlü ve esnek kaslara sahip olmak gerekir. Gün içinde mümkün olduğunca hareketli olmak, uzun süre bilgisayar başında oturan kişilerde düzenli aralıklarla kalkıp hareket etmek ve düzenli olarak spor yapmak buna yardımcı olur. Kötü bir duruşa sahip olduğunuzun farkına varıp, düzeltmeye gayret etmeniz gerekir. Daha sonra ayakta dururken, otururken ya da hareket ederken bazı noktalara dikkat edip düzeltmeye yönelik gayret ederek zaman içinde doğru duruşa ulaşmak mümkün olacaktır” diye konuştu.
“Omurga sağlığımız için her gün 2-3 litre su tüketmeliyiz”
Doğru duruşu anlatan Atacan, “Başınızı dik tutp tam karşıya bakın. Omuzlarınızı geri atın ve göğsünüzü önde tutun. Karnınızı içe çekin. Dizlerinizi düz tutun. Bu duruşu ayna karşısında çalışabilirsiniz. Omurga sağlığımızı korumak için fazla kilolardan kurtulmak çok önemlidir. Yine kullanılan sırt çantalarına dikkat etmek gerekir. Sırt çantası vücut ağırlığının yüzde 15’ini geçerse bel ağrısına yol açar. Susuz kalmamak da önemlidir. Omurga sağlığımız için her gün 2-3 litre su tüketmeliyiz. Ayaktayken, yerden ağır bir şey kaldıracaksanız eşyayı bedeninize yakın tutarak ve belinizi değil dizlerinizi bükerek kaldırmalısınız. Omurga sağlı için hareket olmazsa olmazdır. Düzenli spor yapmayı ihmal etmemeliyiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Sağlıklı Hayat Merkezi’nin Devlet Hastanesi karşısında hizmet verdiğini belirten Fizyoterapist Aysun Atacan, dileyen vatandaşların kilo vermek ve kişiye özel egzersiz danışmanlığı almak için merkeze başvurabileceklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır