• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Doğum kontrol hapları etkili bir koruma yöntemidir”
“Doğum kontrol hapları etkili bir koruma yöntemidir”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında...
14 Şubat 2017 13:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yıldız gebelikten korunma yöntemleriyle ilgili bilgiler verdi.
Gebelikten korunma yöntemlerinden birinin doğum kontrol hapları olduğunu söyleyen Yıldız, “Doğum kontrol hapları düşük doz östrojen ve progestin içeren, her gün içilmesi gereken haplardır. Çok etkili korunma yöntemidir. Ancak hapı içmeyi unutmamak gerekir. Üç türlü hapa başlama yöntemi vardır. Bunlar adetin ilk günü, adetin başladığı ilk Pazar günü ve hızlı başlama yöntemi olarak doktorun reçete yazdığı gün olarak sıralanabilir. Doğum kontrol hapları korunma dışında adet ağrılarını azaltır. Adetin çok uzun sürdüğü durumlarda kanamayı azaltır. Ayrıca tüylenme, kıllanma ve sivilcelenmeleri azaltır. Adet öncesi sendrom dediğimiz, göğüste şişkinlik, ağrı, gerginlik ve kasık ağrısını azaltır. Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır” şeklinde bilgi verdi.
“Doğum kontrol hapları içildikten sonra bir hafta içinde koruyucudur”
Doğum kontrol haplarını kimlerin kullanamayacağına ilişkin bilgiler veren Yıldız, “Tansiyon hastaları, beyin kanaması, kalp krizi geçirme hikayesi olanlar, sigara içenler, damarda pıhtı oluşumu olan ve pıhtı atma öyküsü olanlar, Nöroloji Uzmanı tarafından migren tanısı konanlar, sirozu olanlar, safra kesesi hastalığı olanlar bu hapları kullanamazlar. Doğum kontrol hapları içildikten sonra bir hafta içinde koruyucudur. Ancak hastalara ilk bir kutu kullandıktan sonra demeyi tercih ederiz. Bu haplar kilo aldırmaz” diye konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında gebelikten korunma yöntemleri tüm yönleriyle konuşuldu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa