passo
“Doğum kontrol hapları etkili bir koruma yöntemidir”

“Doğum kontrol hapları etkili bir koruma yöntemidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yıldız gebelikten korunma yöntemleriyle ilgili bilgiler verdi. Gebelikten korunma yöntemlerinden birinin doğum kontrol hapları olduğunu söyleyen Yıldız, “Doğum kontrol hapları düşük doz östrojen ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yıldız gebelikten korunma yöntemleriyle ilgili bilgiler verdi.
Gebelikten korunma yöntemlerinden birinin doğum kontrol hapları olduğunu söyleyen Yıldız, “Doğum kontrol hapları düşük doz östrojen ve progestin içeren, her gün içilmesi gereken haplardır. Çok etkili korunma yöntemidir. Ancak hapı içmeyi unutmamak gerekir. Üç türlü hapa başlama yöntemi vardır. Bunlar adetin ilk günü, adetin başladığı ilk Pazar günü ve hızlı başlama yöntemi olarak doktorun reçete yazdığı gün olarak sıralanabilir. Doğum kontrol hapları korunma dışında adet ağrılarını azaltır. Adetin çok uzun sürdüğü durumlarda kanamayı azaltır. Ayrıca tüylenme, kıllanma ve sivilcelenmeleri azaltır. Adet öncesi sendrom dediğimiz, göğüste şişkinlik, ağrı, gerginlik ve kasık ağrısını azaltır. Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır” şeklinde bilgi verdi.
“Doğum kontrol hapları içildikten sonra bir hafta içinde koruyucudur”
Doğum kontrol haplarını kimlerin kullanamayacağına ilişkin bilgiler veren Yıldız, “Tansiyon hastaları, beyin kanaması, kalp krizi geçirme hikayesi olanlar, sigara içenler, damarda pıhtı oluşumu olan ve pıhtı atma öyküsü olanlar, Nöroloji Uzmanı tarafından migren tanısı konanlar, sirozu olanlar, safra kesesi hastalığı olanlar bu hapları kullanamazlar. Doğum kontrol hapları içildikten sonra bir hafta içinde koruyucudur. Ancak hastalara ilk bir kutu kullandıktan sonra demeyi tercih ederiz. Bu haplar kilo aldırmaz” diye konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında gebelikten korunma yöntemleri tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır