passo
“Doktorlar kolay yetişmiyor”

“Doktorlar kolay yetişmiyor”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının önemi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Tüm hekim ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “14 Mart’ın tarihçesi İstanbul’un işgaline […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının önemi konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Tüm hekim ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “14 Mart’ın tarihçesi İstanbul’un işgaline dayanır. 14 Mart 1919 günü Tıp Fakültesi öğrencileri Tıp Fakültesi’nin kuruluşunu kutlama bahanesiyle toplanır ve işgali protesto ederler. O günden bu yana Tıp Bayramı kutlanmaktadır. Osmanlı’nın ilk modern tıp okulu Tıphane-i Amire 14 Mart 1827’de açılmıştır. Şu günlerde yaşadığımız korona virüsü karşısında hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının önemini bir kez daha fark ettik. Özveriyle kendilerini hiçe sayarak görevlerini başarıyla yapıyorlar. İyi ki varlar. Tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza zor görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.
“Bu yıl ki Tıp Bayramı korona virüsü gölgesi altında geçiyor”
Ülkemizde 150 bin hekim ve bir milyona yakın sağlık çalışanının bulunduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Tüm sağlık camiasının Tıp Bayramlarını kutluyorum. Bu yıl ki Tıp Bayramı korona virüsü gölgesi altında geçiyor. Bu virüs ve tüm hastalıklar karşısında sadece sağlıkçılara güveniyoruz. En ufak bir hasta bile olsak hemen sağlık kuruluşlarına koşuyor ve kendimizi onlara emanet ediyoruz. Sağlık çalışanlarımız kendilerine çok dikkat etsinler. Maskesiz ve tedbirsiz asla çalışmasınlar. Onlar hasta olursa bizlerin başvuracağı kimse kalmaz. Sağlık çalışanlarımız kendilerine iyi baksınlar ve bizleri şifaya kavuştursunlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Ülkemizde doktor başına düşen hasta sayısı oldukça fazla”
14 Mart Tıp Bayramı’nın tüm sağlık camiasına hayırlı olmasını dileyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Sağlık çalışanlarının işleri çok zor. Benim üç torunum Tıp okuyor. Bu nedenle onların sorunlarına yabancı değilim. Gelişmiş dünya ülkeleriyle ülkemizi mukayese ettiğimizde ülkemizde doktor başına düşen hasta sayısı oldukça fazla. Bir doktorun günlük yüzden fazla hasta baktığını duyuyoruz. Buna insanın dayanması çok zor. Son yıllarda Tıp Fakülteleri çoğaldı. Ama bunların kaliteleri tartışılmıyor. Tıp şakaya gelmez. İnsan sağlığını ilgilendiren bir branş olduğu için eğitimleri de kaliteli olmalı. Sağlık çalışanlarına ve doktorlara uygulanan şiddet de ayrı bir konu. Bunlar hiç olmasın” diye konuştu.
“Risk altında çalışıyorlar”
Başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanlarının son yıllarda örselendiklerini kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Umarım bundan sonra yapılan yanlışlar tekrar etmez. Örneğin hekimlerin ücretleri başka mesleklerle kıyaslandı. İnsan sağlığıyla direkt ilgili olan doktorların ve sağlık çalışanlarının başka mesleklerle kıyaslanması bana göre doğru değildir. Doktorlar kolay yetişmiyor. Korona virüsü nedeniyle doktorların ve sağlık çalışanlarının ne kadar önemli oldukları bir kez daha hatırlandı. Virüs taşıyan kişileri iyileştirecek olan yine doktorlarımızdır. Risk altında çalışıyorlar. Çok zor bir ve bana göre çok kutsal bir meslek. Tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır