Reklam

Reklam

passo
“Doların artışı aldığımız nefesi bile etkiler”

“Doların artışı aldığımız nefesi bile etkiler”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında dolardaki artış ekseninde ekonomideki son durum konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Dolardaki artışın iğneden ipliğe her şeyi etkilediğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “ABD Merkez Bankası kriz zamanında işsizliği azaltmak ve ABD’deki büyümeyi sağlamak için çok fazla dolar […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında dolardaki artış ekseninde ekonomideki son durum konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Dolardaki artışın iğneden ipliğe her şeyi etkilediğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “ABD Merkez Bankası kriz zamanında işsizliği azaltmak ve ABD’deki büyümeyi sağlamak için çok fazla dolar bastı. Banka bu parayı faizde değil, yatırımda kullanın diye de ABD’deki işadamlarını uyardı. Bunun önlemi olarak da faizler düşürüldü. Ancak ABD’deki bu bol dolar paralar büyüme ve istihdamın yerine altına gitti ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere geldi. Yani Türkiye’de doları bozdurdular ve borsada yine faiz olarak geri aldılar. Ülkemizde bu paralar eğitime, bilime, bilişime ve teknolojiye yatırılmış olsaydı Türkiye uçak hızında büyüyebilirdi. ABD’den gelen bu sıcak paralar Türkiye’de inşaata ve lüks yatırımlara harcandı. Günümüzde ülkemizdeki yabancı yatırımcılar doların artışından ürkmüş durumda. Petrol fiyatlarının yüksekliği ise ülkemizdeki Arap sermayesinin de çekilmesine yol açabilir. Şu anda tablo maalesef iyi değil” şeklinde konuştu.
“Hükümetimizin çok sıkı tedbirler alması lazım”
“Doların artışı tüm dünyayı etkilediği gibi Türk insanının aldığı nefesi bile etkiler” diyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Evde sıkılıp dışarı çıkıyoruz. Ya arabamızla ya toplu taşıma ile bir yerlere gidiyoruz. Yani akaryakıt doların artışından etkileniyor. Ben geçtiğimiz Mayıs ayında biraz daha ekonomik olsun diye arabama oto gaz taktırdım. O zamandan bu yana oto gazın fiyatı neredeyse yüzde yüz arttı. Bu artışın nedeni de doların artışıyla ilgilidir. Hayatımıza giren petrol türevi binlerce ürün var. Dolar pahalandığında bu ürünlerde pahalanıyor. Aldığımız maaş yüzde 2-3 civarında artarken, dolardaki artış ise yüzde 20 civarında. Aldığımız maaş doların bu yükselişi karşısında eriyor ve alım gücümüz zayıflıyor. Şu anda Türkiye’de aldığımız ürünler dolar durmadan arttığı için pahalı olurken, sattığımız ürünler ise durmadan değer kaybediyor. Bunun ceremesini ise yoksul vatandaş çekiyor. Tüm bunların düzelmesi için hükümetimizin çok sıkı tedbirler alması lazım” diye değerlendirmede bulundu.
“Çok büyük bir kriz yaşanmaz”
Yabancı büyük firmalar için ekonomik açıdan ülkemizde bir güven problemi olmadığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Çünkü Türkiye’de güçlü bir siyasi iktidar varsa ve ülkemiz uluslar arası anlaşmalara imza attığına göre yabancı büyük firmalar ülkemizle ticaret yaparlar. Örneğin Almanya Mısır’la hiçbir zaman demokratik açıdan yan yana gelmez ama çok ciddi ticaret yapar. Onlar için önemli olan güçlü bir siyasi iktidar olmasıdır. Yabancı ülkelerin bakışı budur. Bir ülke çok demokratik olsa dahi hükümeti güçlü değilse sıkıntı duyabilirler. Büyük yatırımcı böyle bakar. Ekonomik darboğazdan kurtulabilmek adına insanlarımızın yarınlara mutlu, umutlu bakması lazım. Terörle başarıyla mücadele ediyoruz. Eğer insanlarımızın güveni tam sağlanabilirse Türkiye bu krizden başarıyla çıkabilir. Yeter ki bunun oluşabilmesi sağlansın. Ben Türkiye’nin dolar artışı neticesinde çok büyük bir krize girmeyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır