passo
“Dünyada 284 milyon kişi görme engelli”

“Dünyada 284 milyon kişi görme engelli”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Dünya Görme Günü nedeniyle Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Özgür Eroğul konuk olarak katıldı. Dünya Görme Günüyle ilgili konuşan Eroğul, “Dünya Görme Günü tüm dünyanın dikkatini görme azlığı ve körlük üzerine çekmek için her yıl Ekim ayının […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Dünya Görme Günü nedeniyle Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Özgür Eroğul konuk olarak katıldı.
Dünya Görme Günüyle ilgili konuşan Eroğul, “Dünya Görme Günü tüm dünyanın dikkatini görme azlığı ve körlük üzerine çekmek için her yıl Ekim ayının ikinci haftası Perşembe günü düzenlenmektedir” diye değerlendirmede bulundu.
“Görme kusurluların yüzde 90’ı gelişmekte olan ülkelerde”
Dünyada 284 milyon kişinin görme engelli olduğunu kaydeden Eroğul, “Bunların 39 milyonu kör ve 245 milyonunun da orta veya ileri derecede görme kusuru bulunuyor. Mevcut körlüğün yüzde 80’i tedavi edilebilir ve önlenebilir. Görme kusurluların yüzde 90’ı gelişmekte olan ülkelerde bulunmaktadır. Görme kusurluların yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş üzerindedir. 19 milyon çocuk görme kusurludur” şeklinde konuştu.
“3 yaş göz muayenesi zorunlu hale getirilmeli”
“Çocuklar görme engeli sorunlarını küçük yaşlarda yaşamaya başlayabilir” diyen Eroğul, “Erken tanı ve uygun bir tedavi yöntemi ile çocuklarda oluşabilecek görme engeli önlenebilir. Çocuklarımızın bu sorunları genellikle 3 yaşına kadar düzeltilmelidir. Yoksa bu sorunlar kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir. 3 yaş altındaki çocukların göz taramasının zamanında yapılması gerekmektedir. Bu konuda aileler eğitilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Tıpkı aşılarda olduğu gibi çocuklarda 3 yaş göz muayenesinin zorunlu hale getirilmesi çok doğru bir adım olur diye düşünüyorum” diye konuştu.
“Diyabetin kontrol altına alınması lazım”
Yetişkinlerde körlüğe yol açabilecek sebeplerden birisinin şeker hastalığı olduğunu ve bunun önlenebilir körlük nedenlerden olduğunu belirten Dr. Eroğul, “Diyabetin kontrol altına alınması diyabetik retinopatiyi önler ya da ilerleme hızını yavaşlatır. Bu sebeple diyabet hastalarının 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolü yaptırması çok önemlidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır