• DOLAR
  $2.011,89
 • EURO
  $0,433
 • ALTIN
  $29.981,64
 • BIST
  102,8744
Durgut LYS sorularını yorumladı

Durgut LYS sorularını yorumladı

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Durgut LYS ile ilgili değerlendirmede bulundu. “Din Kültürü soruları geçen yıla göre biraz daha kolaydı” LYS 4 sınavında Tarih sorularının bazı zor sorularının tamamının 9, 10, 11 ve 12.sınıf müfredat […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Durgut LYS ile ilgili değerlendirmede bulundu.

“Din Kültürü soruları geçen yıla göre biraz daha kolaydı”

LYS 4 sınavında Tarih sorularının bazı zor sorularının tamamının 9, 10, 11 ve 12.sınıf müfredat konularından geldiğini belirten Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut, “Coğrafya soruları ise yine lise müfredatını kapsayacak şekilde hazırlanmış olup müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Felsefe sorularının konu dağılımı açısından önceki yıllarla uyumlu olduğu görülmüştür. Din Kültürü soruları geçen yıla göre biraz daha kolaydı diyebiliriz” diye konuştu.

“Biyoloji sorularının lise müfredatına uygun olduğu görülmüştür”

LYS 1 sınavıyla ilgili de konuşan Durgut, “Soruların zor, ayırt edici ve seçici bir sınav olduğunu gözlemliyoruz. Ancak müfredat dışı soruların olması, sınavın içeriğinden çok kapsamının tartışılmasına sebep olacaktır. 2017 LYS 1’de Matematik, Geometri soruları ilk kez aynı kitapçıkta uygulandı. Bilgi düzeyi ağır bir sınav olduğunu söylemek yanlış olmaz. LYS 2’de Fizik sorularının Milli Eğitim Bakanlığı’nın kazanımlarına yönelik yaptığı güncellemelerin içeriğine uygun hazırlandığı görülmüştür. Kimya soruları içerisinde organik Kimya sorularının orta zorlukta olduğunu söyleyebiliriz. Biyoloji sorularının lise müfredatına uygun olduğu görülmüştür” şeklinde değerlendirmede bulundu.

LYS 3 ile ilgili de değerlendirmede bulunan Durgut, “Türk Dili ve Edebiyatı sorularının dengeli bir sınav hazırlandığı görülüyor. Coğrafya 1 soruları ise geçen yıllara göre daha bilgiyi yorumlamaya yönelikti” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır