passo
Düşen enflasyon rakamları cebimize yansıdı mı?

Düşen enflasyon rakamları cebimize yansıdı mı?

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında açıklanan enflasyon rakamları ışığında ekonomi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. TÜİK tarafından enflasyon verilerinin açıklandığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “TÜİK yıllık enflasyonu Eylül ayı itibariyle 9.26 olarak açıkladı. Ağustos ayındaki yıllık enflasyon oranı ise 15.4 şeklindeydi. Yani […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında açıklanan enflasyon rakamları ışığında ekonomi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
TÜİK tarafından enflasyon verilerinin açıklandığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “TÜİK yıllık enflasyonu Eylül ayı itibariyle 9.26 olarak açıkladı. Ağustos ayındaki yıllık enflasyon oranı ise 15.4 şeklindeydi. Yani TÜİK’in açıklamasına göre yüzde 6’lık bir düşme yaşanmış. Peki gerçekten bu düşme bizim cebimize yansıdı mı? Sokakta bu rakamların karşılığı var mı? Elektriğe, gıdaya gelen zamlar ortada. Emekli ve çalışan maaşlarına gelen zamlar da ortada. Artık şunu anladık ki ya bunu açıklayanlar bu ülkede yaşamıyor ya da biz başka bir gezgende yaşıyoruz” diye konuştu.
“Gelişmiş ülkelerde böyle değil”
Ülkemizde fiyatların değişken olduğunu ve sık sık değiştiğini kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Gelişmiş ülkelere baktığımızda bunun böyle olmadığını görüyoruz. Bizde ise bugün 1 Liraya aldığınız bir ürünü bir hafta sonra 5 Liraya alıyorsunuz. Maaşlara ise aynı oranda zam yapılmıyor. Vatandaşın yaşam kalitesi enflasyon nedeniyle sürekli düşüyor. Bu durum toplumda huzursuzluğa neden oluyor. Pazara gittiğinizde birçok ürünün fiyatının durmadan arttığını görüyorsunuz. Asgari ücretlinin evi kiraysa ve bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi varsa hayatını gerektiği gibi idame ettirmesi adeta mucize” şeklinde konuştu.
“Anlayanlar bizlere de anlatsın”
TÜİK’in açıkladığı rakamların güzel olduğunu ama bunu okuyanların kafalarında soru işareti oluşturduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “İnsanlar bu verilere çok fazla inanmıyor. Sokakta konuşulanlar bu rakamlara inanılmadığını gösteriyor. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, tekel ürünleri ve gıda maddelerine gelen zamlar var. Bir taraftan da maaşlara gelen zam da ortada. TÜİK’in gelecek Şubat ayında yüzde 1’e doğru indirmesini bekliyorum. Kafam herkesin olduğu gibi benim de bu enflasyon konusunda oldukça karışık. Ben anlayamadım anlayanlar bizlere de anlatsın” diye değerlendirmede bulundu.
“Fiyatlar arttı, hızı düştü”
Enflasyonun fiyatlardaki artış hızı olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Açıklanan rakamlar fiyatların arttığını yalnız hızının düştüğünü gösteriyor. Tüketicinin çok fazla alışveriş yapmadığı, ekonomiye güvenmediği ortada. Çok fazla alışverişin yapılmadığı bir ortamda fiyatların düşmüş olması bana göre muhtemeldir. Bu şekilde giderse yıllık enflasyon da düşebilir. Fakat insanlar açıklanan rakamları aya göre değil, genel olarak düşündükleri için inandırıcı bulmuyor. Vatandaş geçen yıldan beri sıkıntıda. O günkü artış herkesin kafasında kaldı. Bizim ülkemizde ekonomi herkesin en çok önemsediği konu” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır