passo
“Düzenli diş hekimi kontrolü önemli”

“Düzenli diş hekimi kontrolü önemli”

Özel Frigya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden Uzman Diş Hekimi Hicazi Tolunay Ertürk ve Uzman Çocuk Diş Hekimi Şerif Alpcan Özden Gün FM’in konuğu oldular. Ertürk ve Özden ağız ve diş sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyerek düzenli kontrolün önemli olduğunun altını çizdiler. “Süt dişleri iyi temizlenmeli” Süt dişlerinin çocuk sağlığında önemli bir yer tuttuğunu belirten […]

Özel Frigya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden Uzman Diş Hekimi Hicazi Tolunay Ertürk ve Uzman Çocuk Diş Hekimi Şerif Alpcan Özden Gün FM’in konuğu oldular. Ertürk ve Özden ağız ve diş sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyerek düzenli kontrolün önemli olduğunun altını çizdiler.

“Süt dişleri iyi temizlenmeli”

Süt dişlerinin çocuk sağlığında önemli bir yer tuttuğunu belirten Uzman Çocuk Diş Hekimi Şerif Alpcan Özden, “Toplum içinde süt dişleriyle ilgili sıklıkla rastlanan yanlış inanç, süt dişlerinin gelip geçici olduğu ve fırçalanmalarının çok önemli olmadığıdır. Bu inanç yanlıştır. Süt dişlerinin en önemli faydası, çene-yüz iskelet sisteminin gelişimine katkıda bulunmasıdır. Çiğneme sistemi, dişler, çene eklemi, iskelet ve kaslar bir bütündür ve bu bütünün parçaları eksik olursa gelişim duraklayacaktır. Süt dişleri ile ilgili en önemli konu, bu dişlerin çok iyi temizlenmesi gereğidir. Bu yaşta kazanılacak hijyen alışkanlığı, diş sağlığını ömür boyunca garantiye alacaktır” diye konuştu.

“Sert fırçalamak yanlış”

Ağız ve diş sağlığı konusunda, insanları yanlış uygulamalara yönlendiren pek çok hata olduğunu söyleyen Uzman Diş Hekimi Hicazi Tolunay Ertürk, “Düzenli olarak günde yalnızca birkaç dakika ayırarak sağlıklı bir ağız ve dişlere sahip olabilmek mümkün iken, yanlış uygulamalar çok ciddi hasarlara yol açabiliyor. Dişlerin çok sert ve aşındırıcı bir şekilde fırçalanması; dişlerin iç kısımlarını aşınmadan ve çürümeden koruyan diş minesinin aşındırabilir ve dişlerinize zarar verebilir. Dişler ne kadar çok sert fırçalanırsa, o kadar iyi temizlenir inancı yanlıştır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır