passo
“Düzenli kontrolleri ihmal etmeyelim”

“Düzenli kontrolleri ihmal etmeyelim”

İçinde bulunduğumuz Halk Sağlığı Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’ndan Dr. Fatma Dilan Özdemir Gün FM’in konuğu oldu. Programda 18 yaş ve üstü bireylere seslenen Özdemir, “18 yaş ve üstünde bireyler Aile Hekimine başvurarak yılda en az bir kez, kan basıncını, boy, kilo ve bel çevresini ölçtürebilir. Kan basıncı yüksek ise Aile […]

İçinde bulunduğumuz Halk Sağlığı Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’ndan Dr. Fatma Dilan Özdemir Gün FM’in konuğu oldu.

Programda 18 yaş ve üstü bireylere seslenen Özdemir, “18 yaş ve üstünde bireyler Aile Hekimine başvurarak yılda en az bir kez, kan basıncını, boy, kilo ve bel çevresini ölçtürebilir. Kan basıncı yüksek ise Aile Hekimi teşhis koymak için ilave kan basıncı ölçümleri ve tetkikler de isteyebilir. 40 yaş ve üstündeki bireyler Aile Hekimine başvurarak yılda en az bir kez kan şekerini ölçtürebilir. Kan şekeri yüksek ise Aile Hekimi teşhis koymak için ilave kan şekeri ölçümleri ve tetkikler de isteyebilir. Hipertansiyon, diyabet veya obezite hastalarının kan basıncı, kilo ve kan şekerinin kontrol altında olması için Aile Hekimi tedavi planı yaparak takibini sağlamakta, ihtiyaç duyduğu durumlarda uzman hekime de sevk edebilmektedir” diye konuştu.

“Kullanılan ilaçlar da Aile Hekimi tarafından gözden geçirilmektedir”

“65 yaş ve üstündeki bireyler de yılda en az bir kez genel sağlık durumunun değerlendirilmesi için Aile Hekimine başvurabilir” diyen Özdemir, “Aile Hekimi muayeneyi yaparak ihtiyaç duyulan laboratuar testlerini ister. Bireyin genel sağlık durumu incelenirken günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme, zihinsel faaliyetleri gerçekleştirme ve beslenme durumu da değerlendirilmektedir. Ayrıca kullanılan ilaçlar da Aile Hekimi tarafından gözden geçirilmektedir. Aile Hekimlerimiz tarafından yapılan tarama ve izlemler ile hastalık riski olan bireyler erken tespit edilmeleri, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık verilerek takip edilmeleri, kronik hastalığı olan bireylerin daha fazla sorun yaşamadan hayatlarını idame ettirmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflenmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır