passo
“Eğitim ailede başlar”

“Eğitim ailede başlar”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 2016-2017 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısının sona ermesi dolayısıyla eğitim konusu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. 2016-2017 eğitim öğretim dönemimin ilk yarının tamamlandığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Afyonkarahisar il genelinde 838 okulda 133 bin 800 öğrenci karne aldı. […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 2016-2017 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısının sona ermesi dolayısıyla eğitim konusu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
2016-2017 eğitim öğretim dönemimin ilk yarının tamamlandığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Afyonkarahisar il genelinde 838 okulda 133 bin 800 öğrenci karne aldı. Ülke geneline baktığımızda 17 milyon 600 bin öğrenci ve 950 bin öğretmen yarıyıl tatiline girdiler. Tüm öğrencilere keyifli bir yarıyıl tatili diliyorum. Önceki yıllara göre bu yarıyıl tatilinde farklı bir uygulama var. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklaması gereği yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmedi. Karnelerini alan bazı çocuklarımız sevinirken, bazıları ise daha düşük not almaları nedeniyle üzüldüler. Karnesinde zayıf notu olan öğrenciler ikinci dönemde bu zayıfları gidermek için çalışacaklar. İkinci dönemde tüm öğrencilere başarılar dilerken, bol bol kitap okumalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.
“Öğretmenlerin de iyi bir öğretimden geçmiş olmaları lazımdır”
Bir ülkede eğitimden daha önemli hiçbir şeyin bulunmadığını söyleyen Gazeteci ve Emekli Eğitimci Ahmet Tunca, “Bir ülkede her şeyden öte yetişmiş insan gücünün kalitesine bakmak lazımdır. Akıllı ve ileriyi gören ülkeler her şeyden önce insana yatırım yaparak insan kalitesini yükseltmeye çalışıyorlar. Bu nedenle geri kalmış ülkelerden fark yaratarak önde yer alıyorlar. Eğitimin iki ayağı vardır. Bir manevi bir de maddi ayağı vardır. Her ikisi de paralel gitmediği müddetçe mutlaka aksaklık oluşuyor. Atatürk’ün eğitime verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Öğretmenlere seslenmiş ve yeni nesil sizlerin eseri olacaktır demiştir. Öğretmenlerin de iyi bir öğretimden geçmiş olmaları lazımdır. İyi bir nesil arzuluyorsak öğretmenlere, insanı yontan öğreticilere iyi bir yatırım yapmak zorundayız. Tüm öğrencilere iyi bir yarıyıl tatili diliyor velilere de çocuklarına çok fazla yüklenmemelerini tavsiye ediyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Eğitimin en önemli kısmı ailedir”
“Eğitim ailede başlar” diyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Eğitimin en önemli kısmı ailedir. Eğer aile olarak bizler çocuklarımıza gerekli katkıyı sağlamazsak eğitimin bir ayağı topal kalır. Şair İsmet Özel, ‘Bir insanın üniversite mezunu olabilmesi için dedesinin üniversite mezunu olması lazımdır’ demiştir. Bu elbette şart değildir. Ancak ailede eğitimle ilgili bir kültürün oluşması lazımdır. Yani ailede eğitimin öneminin, üniversite hayatının bilinmesi ve oturması lazımdır. Mesela ilköğretimi bitirmiş baba çocuğundan en fazla ortaokul veya liseyi bitirmesini ister. Bizim çocukluk yıllarımız böyleydi. Liseyi bitirmiş bir baba çocuğundan üniversiteyi bitirmesini, üniversite bitirmiş bir baba ise çocuğundan yüksek lisans yapmasını ister. Çünkü yüksek lisans yapıp, kendisini geliştirmesi gerektiğinin önemini bilir. Yüksek lisans yapmış bir baba ise çocuğunun bir bilim adamı olarak yetişmesi için uğraş verir. Cumhuriyetin en önemli başarısı eğitimdedir. Okuryazar olmayan bir toplum eğitimle tanıştırılmıştır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır