passo
“Eğitimde başarı yakalanmalı”

“Eğitimde başarı yakalanmalı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası yeni yayın döneminin ilk programında dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nda yeni eğitim-öğretim döneminin başlayacak olması nedeniyle eğitim konusu işlendi. 796’ncı kez dinleyicileriyle buluşmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Yine yeni yayın […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası yeni yayın döneminin ilk programında dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Basın Odası’nda yeni eğitim-öğretim döneminin başlayacak olması nedeniyle eğitim konusu işlendi.
796’ncı kez dinleyicileriyle buluşmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Yine yeni yayın döneminde de dinleyicilerimizle birlikte olmayı istiyoruz. Bu hafta sezonun ilk programında eğitimi konuşacağız. Eğitim çok önemli bir mesele. Yeni eğitim-öğretim döneminde tüm öğrenci ve eğitim camiamıza başarılar diliyoruz. İsminde milli olan iki bakanlığımız var. Bunlardan biri Milli Eğitim, diğeri ise Milli Savunma Bakanlığı. 17 milyon 500 bin öğrencimiz ve 1 milyon 100 bini aşkın öğretmenimiz yeni eğitim-öğretim dönemine merhaba dediler. Milli Eğitim Bakanımız da görevine yeni başladı. Bakanımız Ziya Selçuk göreve başladığından beri güzel açıklamalar yaptı. Eğitimde başarıyı yakalamak hepimizin ortak arzusu” diye konuştu.
“Yeni Bakanın daha kalıcı bir sistem uygulamasını ümit ediyorum”
Eğitimin insanoğlunun var olduğundan beri süregelen bir hadise olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Toplum hayatını düzenleyip yön veren unsurların başında eğitim gelir. Şu an yeni Milli Eğitim Bakanımız görevine başladı. Bakanımızın verdiği demeçleri ilgiyle takip ettim. Sorunları çözmesini bekliyor ve diliyorum. Bugüne kadar her gelen yeni bakan reform yapabilmek adına yeni bir sistem denedi ve sistem daha karmaşık bir hal aldı. Yeni Bakanın daha kalıcı bir sistem uygulamasını ümit ediyorum. En büyük yatırım bana kalırsa insana yapılan yatırım olmalıdır. Yani eğitime büyük önem vermeliyiz. Son bütçede Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin azaltıldığını gördük. Keşke böyle olmasaydı” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Her geçen yıl eğitimde maalesef biraz daha geriye gittik”
Eğitimin sürekli gündemde tutulması gerektiğini belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Eğitimdeki sorunlar sürekli gündemde tutulursa aşılabilir. Bu sorunların çözülmesi için yetkililer üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Bugüne kadar bakan değiştirerek eğitimin sorunlarının çözülmeyeceğini gördük. Her geçen yıl eğitimde maalesef biraz daha geriye gittik. Milli Eğitim Bakanı eğitimdeki sorunları tek başına çözemez. Bu sorunların çözümüne öğretmenler, idareciler de katılmalı. Sorunlarla topyekun mücadele edilmeli. Eğitimdeki en önemli eksikliklerden biri de çocukların küçük yaşta mesleğe yönlendirilmemeleri. 17-18 yaşına gelmiş bir çocuğun hayalinde müzisyen olmak varken, bir anda Coğrafya Öğretmeni olmayı seçiyor. Böyle bir sistem olmaz” diye konuştu.
“Türkiye’de pozitif bilimlerden bir kaçış var”
Sayılara bakıldığında eğitimin nicelik olarak geçmişe göre ülkemizde geliştiğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ama nitelik olarak baktığımızda aynı durumu göremiyoruz. Uluslar arası değerlendirmelere bakıldığında geriye gidiş görüyoruz. Ülkemizde bilim sosyal bilimler olarak görülüyor. Dünyada ise pozitif bilimler bilim olarak görülür. Ülkemizde böyle bir yanlış yönlendirme var. Bizlerin alim dediğimiz kişilere dünyada bilim adamı olarak yer vermezler. Türkiye’de pozitif bilimlerden bir kaçış var. Bence eğitimde başarı istiyorsak öncelikli olarak fen bilimleri okullarına, matematiğe, fiziğe daha fazla yer vermeliyiz. Fakat siyasetçilerin tercihi bu yönde değil. Eğitimi ilk ve orta dereceli okullar olarak görmemeliyiz. Bu sürece yüksek öğrenim de dahil edilmeli. Çünkü en büyük sorunlar üniversitelerde yaşanıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır