passo
Eğitimde tek suçlu Yalçın mı ?

Eğitimde tek suçlu Yalçın mı ?

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yayımlanan 2021 yılı “Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği” raporunda,  Afyonkarahisar’ın 81 il içerisinde  52. Sırada yer almasının nedenleri konuşuldu. İlimizin 52’nci sırada yer aldığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) geçen yıl verilerine göre, başarı sırası ortalaması en yüksek il Ankara olarak belirlendi, bu şehri sırasıyla […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yayımlanan 2021 yılı “Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği” raporunda,  Afyonkarahisar’ın 81 il içerisinde  52. Sırada yer almasının nedenleri konuşuldu.

İlimizin 52’nci sırada yer aldığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) geçen yıl verilerine göre, başarı sırası ortalaması en yüksek il Ankara olarak belirlendi, bu şehri sırasıyla Eskişehir, Kırşehir, Denizli ve Bursa takip etti. Çevre illerden Uşak 15,Isparta 22 ve Kütahya 37. sırada. Afyonkarahisar ise 81 il içerisinde 52. oldu. Bu sonuçlardan sonra bir günah keçisi arandı ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın sorumlu  gösterildi. Ben böyle düşünmüyorum. Milli Eğitim Müdürü’nün değişmesi bu sonucu değiştirmez. Afyonkarahisar kırsal nüfusu fazla olan bir il. Kırsal nüfusun oranı yüzde 60. Taşımalı eğitimle öğrenim gören öğrenci sayısı da fazla. Bu sonuçtan öğretmen ve aileler de sorumludur. Aileler çocuklarını yeterince takip ediyorlar mı? Ailenin eğitim durumu çocuklara da yansıyor. Genel anlamda ülkedeki eğitime verilen önem de yeterli değil” diye konuştu.

 

 Eğitimde başarısızlığın bir nedeni de Sendika

“Bir ilin eğitimde uzun yıllardır geride olmasının tek sebebi Milli Eğitim Müdürü olamaz” diyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Yalçın öncesinde de gerideydik. Ama Yalçın da bu durumu düzeltemedi. Geride olmamızın nedenlerinden biri kırsal nüfusun fazla olması. Bunun yanı sıra aile ayağı, öğretmen ayağına da bakmak lazım. Diğer bir nedeni ise konuya siyasi yaklaşılması. Milli Eğitim bir sendikaya adata tapulanmış durumda. Başarı için değil de yandaşlarını bir yere getirmek için çabalayan bir anlayış hakim. Bana göre bu sendika Türkiye’nin eğitimini bitirdi. Bu zihniyet çapsız adamları bir yere getiriyor. Öyle ki bu sendikaya kalırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan o makamda bu sendika sayesinde oturuyor. Yani böyle bir algı yaratmaya devam ediliyor. Bu konunun düzeltilmesi lazım” dedi.

 

Eğitimde başarı için  Anne eğitimli olmalı

Günümüzde eğitimin test çözmeye odaklandığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Çocuk akıllı olabilir ama test çözmede iyi değilse başarılı olamıyor. Ben yetmişli yılların başında öğretmendim. Genelde kız öğrenciler devamsızlık yapardı. Şimdi kız çocuklarımız erkeklerden daha başarılı. Çünkü anneleri iyi kötü okul bitirdiler. Eskiden bırakın kız çocuklarını erkekler bile doğru dürüst okumuyorlardı. Bir ilde eğitimi başarılı kılmak tek başına bir müdürle olamaz. İyi bir ekibi de olmalı. Bugüne kadar Milli Eğitimde iyi bir ekip kurulamadı. Bu sonuç bunu gösteriyor. Başarısızlığın nedenleri etüt edilerek, başarı mutlaka yakalanmalı” dedi.

 

Kitap Fuarı

Programda 4. kez yapılan 5 Haziran’a kadar devam edecek olan Afyonkarahisar Kitap Fuarı da değerlendirilerek okumanın önemi vurgulandı. Kitap okumaya günde sadece 1 dakika ayrıldığı  ve böylesi fuarların kitap okuma alışkanlığına olumlu katkılar sağlanacağının da altı çizildi.

Kitap Fuarına emeği geçen  Mehmet Abdioğlu ve ekibi tebrik edilen yayında Kitap Fuarının daha çok ilgi görmesi adına okuyucusu  çok olan yazarların gelmesi ve Afyonlu kalemlerin ağırlıklı olması gerektiği anlatıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır