passo
“Eğitimdeki sorunlar acilen çözülmeli”

“Eğitimdeki sorunlar acilen çözülmeli”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) ülkemizin düşük puan alması ve birçok ülkenin gerisinde kalmasından yola çıkılarak eğitimdeki durumumuz konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Eğitimin her şeyden önemli olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “İyi eğitim alan […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) ülkemizin düşük puan alması ve birçok ülkenin gerisinde kalmasından yola çıkılarak eğitimdeki durumumuz konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Eğitimin her şeyden önemli olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “İyi eğitim alan kişiler güzel bir meslek sahibi olurlar ve çocuklarının da iyi eğitim almasını sağlarlar. Yine iyi eğitim alan kişiler torunlarının da iyi eğitim almasına katkıda bulunurlar. Dolayısıyla iyi bir eğitim almak son derece önemlidir. İnsan yaşamının ilk dönemlerinden hayatı sonlanıncaya kadar eğitimle iç içedir. Geçtiğimiz hafta Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) üç yılda bir gerçekleştirdiği Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) raporu yayınlandı. 35’i OECD üyesi 72 ülkenin bulunduğu listede Türkiye fende 51, matematikte 48, okumada ise 49’uncu sırada yer aldı. Singapur birinci, Japonya ikinci, Estonya ise üçüncü oldu. OECD ülkelerinde öğrenci başına düşen kişi başı harcama 10 bin dolar, ülkemizde ise 5 bin dolar. Bu raporun yetkililer tarafından iyi analiz edilerek, eğitimdeki sorunların acilen çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.
“Türkiye’nin eğitime ayırdığı pay oldukça düşük”
2013 yılında yapılan araştırma neticesinde açıklanan PISA raporu sonuçlarını geçtiğimiz aylarda Basın Odası programında dile getirdiğini belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “PISA raporlarının hem 2013 hem de 2016 sonuçlarında maalesef ülkemiz iyi durumda değil, adeta dökülüyor. OECD’nin açıkladığı bir başka araştırma olan eğitim düzeyinde de Türkiye iyi durumda değil. Bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Son dönemlerdeki Milli Eğitim Bakanları’nın uzmanlık alanlarına bakalım. Çoğu hukukçu, mevcut bakanımız ise Gemi Mühendisi. Eğitimle ilgileri yok. Türkiye’de eğitimci Milli Eğitim Bakanı yok. Göreve her yeni gelen bakan yeni bir eğitim sistemi uyguluyor. Şu anda uygulanan eğitim sistemini kaçımız biliyoruz? Maalesef ülkemizde iyi şeyler yapılmıyor ve sonuçlar ortada. Eğitim konusunda Türkiye’nin mevcut mantığını değiştirmesi gerekir. Yoksa uçuruma yuvarlanıyoruz. Türkiye’nin eğitime ayırdığı pay da oldukça düşük” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Böyle bir eğitim sisteminden başarı beklenemez”
Bugüne kadar iki-üç yılda bir eğitim sisteminin değiştirildiğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Göreve gelen her bakan yeni bir sistem deniyor. Ve ne yazık ki bu denemeler fiyaskoyla sonuçlanıyor. Bizim eğitimde kalıcı ve uzun süre devam edecek bir milli bir reforma ihtiyacımız var. Uygulanan her yeni sistem hem öğrencilerin hem de velilerin sorunlar yaşamasına yol açıyor. Öğrencilerin verimleri düşüyor. Bunun en çarpıcı örneği de açıklanan PISA raporudur. Çocuklarımız hiç hak etmedikleri halde maalesef alt sıralarda yer aldılar. Ülkemiz son yüzyıldır dünyaya bilim ve teknik alanlarında maalesef yenilikler katamadı. Dolayısıyla mecburen yenilikler bulan ülkelerden almak durumunda kaldık. Biz çocuklarımızı eğitmiyoruz, sadece öğretir olduk. Nasıl sınav kazanacaklarını öğretiyoruz. Böyle bir eğitim sisteminden başarı beklenemez” diye görüşlerini açıkladı.
“Siyasi iktidarın amacına uygun bir eğitim sistemimiz var”
İsimlerinde milli sıfatı geçen iki bakanlık bulunduğunu kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu iki bakanlık, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıklarıdır. Bizim milli eğitimimiz başarılı mıdır, yoksa başarısız mıdır? Sık sık sistem değiştirilmesi, bakanların eğitimle ilgili olmaması gibi birçok konu açısından eğitimimiz başarısızdır denilebilir. Siyasi iktidarın amacına uygun bir eğitim sistemimiz var. 2003 yılında PISA’da ülkemiz 41 ülke arasında 34.sırada, 2009’da 65 ülke arasında 43. Sırada, 2015 yılında da 72 ülke arasında 49.sırada yer alıyor. Siyasi iktidar ise ülkemizde 2002’de yüzde 34, 2009’da yerel seçimlerde yüzde 44, 2015’de ise yüzde 50 oy almış. Bu ülkede siyasi iktidar bu PISA sonuçlarından memnun mudur, değil midir? Türkiye’de siyasi iktidarın aldığı oy belli, PISA’daki sıralamamız da bellidir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır