passo
“Egzersiz yap, böbreklerini koru”

“Egzersiz yap, böbreklerini koru”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Dünya Böbrek Günü nedeniyle Afyonkarahisar Devlet hastanesi Diyaliz Merkezi’nden Dr. Belgin Dilek Gürer konuk olarak katıldı. Kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde sık görülen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Gürer, “Böbrek hastalığı sinsi ilerler ve erken evrede genelde belirti vermez. Erken dönemde saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Dünya Böbrek Günü nedeniyle Afyonkarahisar Devlet hastanesi Diyaliz Merkezi’nden Dr. Belgin Dilek Gürer konuk olarak katıldı.
Kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde sık görülen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Gürer, “Böbrek hastalığı sinsi ilerler ve erken evrede genelde belirti vermez. Erken dönemde saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirebilir” diye konuştu.
“Ülkemizde 8 buçuk milyon çeşitli evrelerde böbrek hastası var”
“Ülkemizde her 7-8 erişkinden birinde çeşitli evrelerde böbrek hastalığına rastlıyoruz” diyen Gürer, “Görülme sıklığı kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Ülkemizde 8 buçuk milyon çeşitli evrelerde böbrek hastası var. Böbrek hastalığının nedenleri olarak sağlıksız beslenme, şişmanlık, hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, aşırı tuz tüketimi, aşırı alkol tüketimi, yetersiz sıvı alımı ve bilinçsiz ilaç kullanımı sayılabilir. Halsizlik, kansızlık, gece sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, el ve ayaklarda şişme, bulantı, kusma, tansiyon yüksekliği, idrar renginde değişiklik, bel bölgesinde ağrı böbrek hastalığının belirtileridir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Böbrek hastalığından korunmak için düzenli egzersiz yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi öneren Gürer, aşırı tuz tüketiminden de uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır