‘Ekonomik krizler yoksulluğu artırıyor’

‘Ekonomik krizler yoksulluğu artırıyor’

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programının gündemi ekonomi oldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Akar, Tunca ve Yılmaz’ın stüdyoda hazır bulunduğu programa Gazeteci Ertuğrul Sevim telefonla bağlanarak katıldı. “4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 2 bin 516 Lira” Programda ekonomideki kriz türlerine değinen Gazeteci İsmail […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programının gündemi ekonomi oldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Akar, Tunca ve Yılmaz’ın stüdyoda hazır bulunduğu programa Gazeteci Ertuğrul Sevim telefonla bağlanarak katıldı.

“4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 2 bin 516 Lira”
Programda ekonomideki kriz türlerine değinen Gazeteci İsmail Akar, “Para, bankacılık, dış borç ve sistematik finansal krizleri sayabiliriz. Ülkemizde 1946, 1958, 1974, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000, 2001, 2008 yıllarında krizler yaşandı. 2018-2020 yılları arasında ise döviz krizini yaşadık. Bu krizler neticesinde işsizlik, enflasyon ve geçim sıkıntısı yaşanıyor.Tüm krizlerde görülen yoksul daha yoksul zengin daha zengin olduğunu görüyoruz.Günümüzde baktığımızda 2020 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye’de yüzde 9,9 daralma yaşandı. Üçüncü çeyrekte 6,7 büyüme oldu. 2021 yılında yüzde 3 büyüme bekleniyor. İşsizlik şu anda yüzde 30’larda görünüyor. İş aramaktan birçok kişi umudunu kesmiş durumda. Enflasyon ise TÜİK’in açıklamalarına göre yüzde 15 açıklanıyor fakat 5 kğ ayçiçeği yağı geçen sene 28 liraydı bugün 75 lira. Günümüzde 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 8 bin 197 Lira. 11 milyon olan yoksul sayısı ikiye katlandı. Maalesef büyük bir sıkıntı yaşanıyor” diye konuştu.

“Ülkemizde iyi ki aile dayanışması hala yaşanıyor”
Toplumun bir kesiminin refah, büyük bir kesiminin ise sıkıntı içinde olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Ülkemizde işini kaybetmiş ve yeni iş bulamayan 10 milyon civarında insan var. Bu sıkıntılar bilinirken maalesef yetkililer tarafından bir şey yapılmıyor. Hangi şartta olursa olsun darda veya refahta insanların devletin imkanlarından eşit yararlanmaları lazım. Bugün çok sayıda esnaf ekonomik sıkıntıdan dolayı dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Ülkemizde iyi ki aile dayanışması hala yaşanıyor. Bu da olmasa durum daha kötü olacak. Herkes büyük bir sıkıntı içinde. Özellikle Büyükşehirlerde çok sıkıntı var. İnsanlar çalışacak iş bulamıyor, sıkıntı yaşıyor. Üretmeden tüketmek olmaz. Her insanın mutlaka bir işte çalışıp giderlerini karşılaması lazımdır” şeklinde konuştu.

“Ortalama üç buçuk milyon insan resmen iflas etmiş durumda”
İnsanların sadece gıda ve önemli ihtiyaçları için harcama yapmadıklarını söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “İnsanlar bankalara da borçlu ve bu birçok kişiyi zorluyor. Kemal Derviş’in göreve gelmesinden sonra yani o tarihten bu yana insanların ceplerindeki kredi kartı sayısı arttı. Türk insanı bugün 600-700 milyar TL arasında bankalara borçlu. Ortalama üç buçuk milyon insan ise resmen iflas etmiş durumda. Bu insanlar hiçbir borcunu ödeyemiyor. Türkiye’de ekonomide dengelenmeye ihtiyaç var. İnsanlara sen işten çıkarılmadın ama al şu 1200 TL’yi bir ay git, geçin diyemezsin. Böyle bir hayatın gerçeği yoktur. İnsanlara emekli oldun al sana 1500 TL, güle güle ye diyemezsin. Ülkemizin üretemediği ürünleri dış ülkelerden getirerek ülkemizde istihdamı arttıramazsınız” diye değerlendirmede bulundu.

“Ürünler her dönem üretilince fiyatları artıyor”
Pazarlardaki fiyat artışıyla ilgili görüşlerini açıklayan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Eskiden mevsimsel üretilen sebze ve meyveler artık her dönem üretiliyor. Bu da haliyle fiyatların artmasına neden oluyor. Mesela bir tanıdığım geçen yıl patlıcan fiyatlarından yakınmıştı. Ben de ona Şubat ayında patlıcan yerseniz bu masraflı olur demiştim. Mevsiminde yerseniz sebze ve meyveler uygun fiyata alınabilir. Mesela yöremiz patates üreticisi çok olan bir il. Patates üreticileri dönem dönem sıkıntılar yaşıyor. Yine yumurta üreticileri de benzer sorunlar yaşıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda tedbirler almalı. Düzgün planlama yapılmalı. Örneğin yağ fiyatlarının bu kadar artması ayçiçeği üretimindeki planlamasızlıktır.Pandemi döneminde ülkemiz ekonominin büyüdüğünü görüyoruz.Taiiki sıkıntılar var ama 2021 yılında bu sıkıntıların azalacağını umuyorum” diye değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır