passo
“Ekran bağımlılığı deyip geçmeyin”

“Ekran bağımlılığı deyip geçmeyin”

Gün FM’de yayınlanan  Gündem programına Çocuk ve Genç Psikiyatristi-Psikoterapist ve Aile Danışmanı Uzm. Dr. Kutay Taş konuk oldu. Programda gençler ve aileler ile ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. “Bazen meseleleri kendi başımıza halletmek mümkün olmayabilir” Programda gençler ve aileler arasındaki sorunlara değinen Taş, “Bu sorunları iletişim, ekran bağımlılığı, öfke kontrol sorunları, sınav kaygısı […]

Gün FM’de yayınlanan  Gündem programına Çocuk ve Genç Psikiyatristi-Psikoterapist ve Aile Danışmanı Uzm. Dr. Kutay Taş konuk oldu. Programda gençler ve aileler ile ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

“Bazen meseleleri kendi başımıza halletmek mümkün olmayabilir”

Programda gençler ve aileler arasındaki sorunlara değinen Taş, “Bu sorunları iletişim, ekran bağımlılığı, öfke kontrol sorunları, sınav kaygısı ve dikkat sorunları olarak sıralayabiliriz. Bir sorun yaşandığında mutlaka bir uzmana danışalım. Bazen meseleleri kendi başımıza halletmek mümkün olmayabilir” diye konuştu.

“Telefon-ekran bağımlılığı oldukça yaygın”

Günümüzde özellikle gençlerde telefon-ekran bağımlılığının oldukça yaygın olduğunu söyleyen Taş, “Ekranlar sosyal ilişkilerimizi etkiliyorsa, çevremize olan ilgimizde gözle görülür oranda azalma varsa, sosyal faaliyetlerimiz eskiye oranla daha az ise, ekranlar karşısında sınırsız zaman geçiriyorsak, bu nedenle yorgun ve uykusuz hissediyorsak ekran bağımlılığından söz edebiliriz. Kişi kendi hayatından kopuk ve sosyal medyayla aşırı ilgiliyse bu durum kişinin hayatında ailevi, sosyal ve sağlık sorunlarına neden oluyorsa kaynağı araştırılmalı ve çözüm bulunmalıdır” şeklinde bilgi verdi.

Sınav kaygısıyla ilgili de konuşan Taş, “Eğer bu kaygı çocukların sınav başarısını ve ev içerisindeki ilişkileri etkiliyorsa bu sorunun vakit bir uzmana danışılarak çözülmesi lazımdır” dedi.

Programa dinleyiciler de yoğun olarak sorularıyla katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır