passo
“Ellerini yıka, gribi kovala”

“Ellerini yıka, gribi kovala”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Zübeyde Hanım Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi’nden Dr. Murat Suman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Suman grip konusunda bilgiler verdi. “Aşı, her yıl değişmektedir” Grip aşısının Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine göre her yıl yenilendiğini belirten Dr. Murat Suman, “Aşı, her yıl […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Zübeyde Hanım Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi’nden Dr. Murat Suman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Suman grip konusunda bilgiler verdi.
“Aşı, her yıl değişmektedir”
Grip aşısının Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine göre her yıl yenilendiğini belirten Dr. Murat Suman, “Aşı, her yıl değişmektedir. Sonbahar aylarında, en iyisi Eylül-Ekim aylarında, en geç de Kasım ayında yapılmalıdır. Amaç Aralık ayında ortaya çıkabilecek epidemi sırasında koruyucu antikorların en üst düzeye çıkmasını sağlamaktır. Bağışıklık, aşılamadan iki hafta sonra başlar, iki ayda pik yapar ve yaklaşık bir yıl sürer” diye konuştu.
“Halk arasında nezle ve üşütme olarak da ifade edilmektedir”
Programda soğuk algınlığı ile ilgili de bilgiler veren Suman, “Soğuk algınlığı birden çok virüsün yol açtığı, kişiden kişiye bulaşan, üst solunum yollarını tutan ve hafif seyirli bir hastalıktır. Halk arasında nezle ve üşütme olarak da ifade edilmektedir. Soğuk algınlığında etken yüzde 90 virüslerdir. Hasta kişiler elleriyle burunlarından mikrobu alıp dokundukları yerlere bulaştırırlar. Soğuk algınlığı virüsleri mendiller üzerinde 1 saat, eller üzerinde 2 saat, katı ve sert yüzeyler üzerinde de 72 saate kadar canlı kalabilirler. Dokunma yoluyla hastalığın bulaşma riski yüzde 93,7’dir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Aksırıp, öksürürken mutlaka ağız bir mendille kapatılmalı
Soğuk algınlığının bulaşmasını engellemenin en etkili yolunun ellerin sık yıkanması olduğunu kaydeden Suman, “Eller gereksiz şekilde sık ağza ve burna götürülmemeli. Aksırıp, öksürürken mutlaka ağız bir mendille kapatılmalı. Mendiller tekrar tekrar kullanılmamalı. Mutlaka kapalı bir çöpe atılmalı. Kapalı mekânlardan uzak durulmalı. Bu aylarda hasta insanlar özellikle küçük çocuklardan uzak tutulmalı. Tokalaşma sırasında mikrop kapma ihtimalinin öpüşmeye göre birkaç kat daha fazla olduğu ispatlananlar arasında. Bulunduğumuz ortamı havalandırmak havadaki mikrop sayısını azaltır” diye bilgi verdi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır