passo
“Ellerini yıka, hastalıklardan uzaklaş”

“Ellerini yıka, hastalıklardan uzaklaş”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Korkmaz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Korkmaz enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi. “Hepatit bazen kalıcı hasarlara neden olarak siroz denilen karaciğerde yetmezliğe bazen de kanserlere neden olabilir. Oysa gerekli önlemler alınarak hepatitten korunmak mümkün” […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Korkmaz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Korkmaz enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Hepatit bazen kalıcı hasarlara neden olarak siroz denilen karaciğerde yetmezliğe bazen de kanserlere neden olabilir. Oysa gerekli önlemler alınarak hepatitten korunmak mümkün” diyen Korkmaz, “Hepatitten korunmanın temel yollarından biri elleri uygun oranda ve doğru bir şekilde yıkamak. İşe başlarken ve eve dönünce, aksırma, öksürme ve burun silindikten sonra, gıdaların hazırlanmasından önce ve sonra, tuvalete gidildikten sonra, sofraya oturmadan önce, bebeğin altını değiştirdikten sonra ve ev hayvanlarının ya da çiçek bakımından sonra mutlaka ellerin yıkanması gerekiyor” diye konuştu.
“Kişisel hijyene dikkat edilmeli”
Kişisel hijyene dikkat edilmesinin ve kişisel eşyaların başkasına kullandırılmamasının çok önemli olduğunu belirten Korkmaz, “Özellikle çatal, kaşık, bardak, tıraş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kan yoluyla geçebilecek hastalıklara zemin hazırlayan eşyaların kesinlikle hiç kimseyle ortak kullanılmaması gerekiyor. Kuaförlerde de bu tip malzemelerin iyice temizlenmesi şart” dedi.
“İshalde bol su içilmeli”
Yaz aylarında gıdaların daha kolay bozulması nedeniyle ishal vakalarının görülme sıklığının arttığını belirten Korkmaz, ishal olanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek bol su içmelerinin önemli olduğunu kaydetti.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Korkmaz yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Korkmaz’a başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır