• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Ellerini yıka, sağlığı yakala
Ellerini yıka, sağlığı yakala
15 Ekim Dünya El Yıkama Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşireleri Gülümser Güler ve Nurhak Sara konuk...
15 Ekim 2019 13:28
Font1 Font2 Font3 Font4

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşireleri Gülümser Güler ve Nurhak Sara konuk olarak katıldılar.
“Günlük yaşamımızda en çok kirlenen organımız ellerimizdir” diyen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşiresi Gülümser Güler, “Mikroorganizmalar havada, suda, toprakta yaşayabildikleri için ellerimiz dokunduğumuz her şeyden kolay kirlenmektedir. Bu kirlilik birçok hastalığa yakalanmamıza kadar pek çok olumsuzluğun yaşanmasına neden olmaktadır. Günümüzde düzenli ve uygun şekilde el yıkama ile çok sayıda hastalıktan ve mikroorganizmadan korunmak olasıdır. Eller sadece su ile yıkandığında mekanik etki ile görünür kir uzaklaştırılmakta ancak tam bir hijyen sağlanamamaktadır. Bu nedenle el temizliğinde su ile birlikte sabun kullanılması gerekmektedir” diye konuştu.
“Ellerinizin her yerini en az 30 saniye kuvvetlice ovalayın”
Etkin bir el hijyeninin her seferinde doğru yıkama tekniğinin sağlanması ile sağlanabileceğini kaydeden Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşiresi Nurhak Sara, “Sadece 30 saniyede uygulanabilecek doğru el yıkama tekniği ile bulaşıcı ve salgın pek çok hastalığa karşı önlem alınabilir. Ellerinizi ılık veya dayanabileceğiniz kadar sıcak su ile ıslatın ve sabunu ellerimizin bütün yüzeylerine dağıtarak iyice köpürtün. Ellerinizin her yerini en az 30 saniye kuvvetlice ovalayın. Ellerinizi sabun ile ovaladıktan sonra iyice durulayın” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa