Emekli amcam seyrüsefer yapıyor

Emekli amcam seyrüsefer yapıyor

Afyonkarahisar’ın en önemli meselesi nedir? Diye sorduğumuzda en fazla alacağım cevap il merkezindeki trafik keşmekeşi cevabı bellidir. Bu konuda geç kalınmış olmasına rağmen alt geçit üst geçit yapılarak yoğun trafiğe çözüm bulmaya çalışıldı.Karayolu ulaşım dışında alternatif olarak raylı sistemin de yapılacağı seçim vaatlerinde yer alıyordu.AF-Ray konusundaki çalışmaları da yakından takip ediyoruz.İleri ki tarihlerde bu konudaki […]

Afyonkarahisar’ın en önemli meselesi nedir? Diye sorduğumuzda en fazla alacağım cevap il merkezindeki trafik keşmekeşi cevabı bellidir.
Bu konuda geç kalınmış olmasına rağmen alt geçit üst geçit yapılarak yoğun trafiğe çözüm bulmaya çalışıldı.Karayolu ulaşım dışında alternatif olarak raylı sistemin de yapılacağı seçim vaatlerinde yer alıyordu.AF-Ray konusundaki çalışmaları da yakından takip ediyoruz.İleri ki tarihlerde bu konudaki düşüncemizi de paylaşırız sizlerle…

Birisi 10 bin kazanıyor ötekisi 10 biz zarar ediyor
Bizim konumuz bugün Belediye Otobüsleri…
Daha önce YÜNTAŞ tarafından işletilen halk otobüsleri geçtiğimiz aylarda Afyonkarahisar Belediyesine devredildi. Bir otobüs bir ayda 10 bin lira zarar ediyor.40 otobüs olduğunda amortisman hariç zarar 400 bin lira aylık zarar.
Neden?
Halk otobüsleri kamu hizmeti de görüyor.
a. Şehit ve Gazi yakınları ücretsiz taşıma
b. 65 yaş üzeri ücretsiz taşıma
Tamam Belediyeler kar amacı dışında sosyal katkılarda sağlar.
Ama böylesi zararı da özellikle şu ekonomik krizin yaşandığı günümüzde daha ne kadar katlanılır işte bunun hesabını yapmak lazım.
Çünkü bir minibüs hattı satışı ilanı gördüm.Diyor ki ‘ Ayda 12/15 bin net karı olan minibüs hattı satılıktır.’
Yani birisi ayda 10 bin kazanıyor. Diğeri 10 bin zarar ediyor.
360 minibüs var. Ayda 10 bin lira kazanıyorsa bir minibüs Afyon ulaşımında 3 milyon 600 bin liralık kar var demektir.
Ayda 10 bin otobüs zararını düştüğümüzde 400 bin eder.
Yani aylık 3.5 milyon pazarı olan bir ulaşım ağından birisi. ayda 500 bin zarar ediyor.Diğeri 3 milyon kazanıyor.
Ve Belediyenin yıllık zararı afaki bir rakama ulaşıyor..
Hani meşhur hikaye benzetmek gibi olmasın ama…
Çok güçlü, damızlık bir boğa köyündeki tüm ineklerle çiftleşmiş. İnekler yetmeyince diğer hayvanlara sarkmış. Köy ihtiyar heyeti toplanmış ve ünü tüm ülkeye yayılan boğayı devlet üretme çiftliğine satmaya karar vermiş Bakıcıları devlet üretme çiftliğine satılan boğayı ineklerin arasına salmış, aradan birkaç gün geçmiş ancak boğada hiç bir hareket olmamış. Ağacın altında geviş getiren boğanın bakıcısı yanına gitmiş ve :
– Boğa kardeş, köydeyken seni kimse tutamazdı, ne oldu hasta mısın? diye sormuş.
Boğa, – Eeee ne yapalım? Artik devlet memuru olduk, demiş..
Ücretsiz taşıma kalkmalı
Çözüm olarak bakıldığında:
a. Belediye otobüslerinin çalıştığı hatlar yeniden gözden geçirilerek daha işlek ve verimli hatlar gerekirse ilave edilir.
b. Ücretsiz seyahat edenler için günlük bir limit getirilmesi gerekir. Emekli amcam günde 15/20 sefer ücretsiz kullanıyor bu hatları.Yani günde 1 gidiş bir geliş dışında ikinci gidiş gelişte yüzde 50 ücret öder sonrasında tam ücret öder şeklinde bir uygulama bu keyfi kullanmanın da önüne geçer.
c. Devletin aslında ücretsiz kart yerine bu emekli ve şehit yakınlarının maaşlarına kullansın kullanmasın 50 lira yol desteği sağlasa ve herkes otobüsleri ücretli kullansa hakkaniyetli bir yol bulunur.

Belediyeler zorda
Belediyeler de artık bilinmesi lazım ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü ekonomik kriz belediyeleri de vurdu.Yatırım yok.Yatırım olmayınca mevcut gelirler giderleri karşılar düzeyde.Belediye Başkanları bu dönem bence ateşten gömlek giydiler. Sadece Afyon değil ilçeleri ve çevre il belediyeleri de sıkıntıda.
İşte böylesi bir ortamda zarar eden işletmeleri tekrar gözden geçirmek lazım.Kar ettirmese bile zararı en aza indirmek gerekir.
Çünkü belediye kaynakları kıt ihtiyaçları ise fazla.
Akılcı yönetimler kıt kaynakları akıllıca ve adil kullanması lazımdır.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır