passo
EMEKLİLER LOKALİ

EMEKLİLER LOKALİ

CHP Kongresi  pazar günü tek liste oylanarak geride kaldı. Geride kaldı kalmasına fakat yankıları devam ediyor. Bu yüzden  bazı değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Önce  şunu belirtmek lazım. Çıkan kavganın ayaklar sesleri günler öncesi duyulmaya başlamıştı. Çünkü CHP de keskin bir guruplaşma artarak devam ediyordu. Salonda Mustafa Özkan adındaki genç İl Yöneticisi konuşuyor .Milletvekili Burcu Köksal’ı […]

CHP Kongresi  pazar günü tek liste oylanarak geride kaldı. Geride kaldı kalmasına fakat yankıları devam ediyor. Bu yüzden  bazı değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Önce  şunu belirtmek lazım. Çıkan kavganın ayaklar sesleri günler öncesi duyulmaya başlamıştı. Çünkü CHP de keskin bir guruplaşma artarak devam ediyordu. Salonda Mustafa Özkan adındaki genç İl Yöneticisi konuşuyor .Milletvekili Burcu Köksal’ı eleştiriyor.Köksal sakin sakin yapılan eleştirileri dinliyor ve not ediyor. Özkan’ın konuşması salonda sürekli alkışlanıyor. Köksal’ın yanı başında olan Avukat ve milletvekili adayı  Hatice Gök Köksal’a dönerek ’O vekil vekil.Asil olan biziz.Biz’ diye sesleniyor.

Akabinde Burcu Köksal ile yıllar öncesi Mustafa Sarıgül hareketinde dirsek dirseğe çalışan Hocalar İlçe Başkanı Mehmet Ali Ersoy, Mustafa Özkan’ın konuşmasına kürsüye gelerek  ‘Bir milletvekili hakkında böyle konuşamazsın’ sözleri ile tepki gösteriyor. Ama Özkan kürsüden Ersoy’a yanıtlar veriyor.

Basın dısarı alınmak istendi

O sırada CHP İl Yönetimi tartışmaların daha da büyümesinin farkına vardığından olsa gerek basını salondan çıkarılması konusunda formül arıyor.Önce Divan başkanından bundan sonraki  toplantının basına kapalı olması talebini iletiyor.Bir yönetici bana gelerek ‘Bundan sonra basına kapalı yapacağız’ deyince.’Ben ‘Özgürlüklerden söz eden bir parti halktan neyi gizlemek ister.Biz kamu adına buradayız.Dışarı çıkmayız’ cevabını veriyorum.Bu kez il yönetimi bir kurnazlık yapıyor.’ Basın mensuplarını yemeğe alıyoruz. Lütfen buyurun’ diyerek yemeğe davet ediyor..Biz gazeteciler ‘Şimdi yemek zamanı değil. Biz yemek istemiyoruz. Salonda gelişmeleri izleyeceğiz’ diyerek salondan çıkmıyoruz.

Bugün bana yarın sana

Sonrasında Burcu Köksal söz alarak Özkan’a cevap veriyor.Ve arkasından Halil Ceylan Yalçın Görgöz  tartışmasında Görgöz’e malum fiili saldırı gerçekleşiyor.

Olay sonrası İl Başkanı Kemal Demirkırkan kürsüye yeniden çıkıyor. Şeyh Edibali sözlerini okuyor..Kendisinden önce o koltukta oturan Görgöz e yapılanı kınayacağını umuyorum hayır olmuyor. Bu olaya sebep olan hakkında parti disiplin kurullarını çalıştıracağını umuyorum.O da olmuyor.

Bakın mevkiiler makamlar insanoğlu için gelip geçicidir. Bu partide eleştiri olur ama kavga olmaz Tartışma olur ama fiziksel. saldırı olmaz. Bu ve benzeri olaylara bugün sessiz kalmak sonrasında daha vahim olayların yaşanmasına yol açar.Hani bir söz vardır ya ‘Bugün bana ise yarın sana’ diye.Herkesin bu konuda duyarlı  olması lazım.

Listeler yapılırken kıstas Ne?

Gelelim CHP listesine:

Yönetim kurulu 20 kişilik.. Yönetim listesinin 10 kişisi emekli. Yüzde 33 kadın kota şartı var listelerde Daha önceki kadın yöneticilerden hiçbiri bu dönem görevde değil.7 yerine 5 kadın yönetim kurulu üyesi var il yönetimine.

9 kişilik disiplin kurulunda ise tek bir kadın yok.

Ve bir tek hukukçu da yok. Disiplin Kurulunda.

Partinin en üst organı olan Kurultay delegesine bakalım ve soralım.

İl Başkanı Kemal Demirkırkan var ama Merkez İlçe Başkanı Vedat Sever yok. Neden?

Sultandağı Belediye Başkanı Osman Acar var. Ama Dazkırı ve Evciler Belediye Başkanı yok. Neden?

Kurultay Delegesi gediklisi olan Mevlüt Er(Dinar) Ertuğrul Yılmaz(Bolvadin) bu dönemde listede yer almış. Ramazan Akgöz, Harun Güner (Sinanpaşa)Atila Kahraman(Şuhut)Recep Özer (Emirdağ) Önder Şenyurt(Dazkırı) ve tek kadın Fatma Toptaş (Sandıklı) kurultay delegesini oluşturmuş.

Burada kıstas ne alınmış anlamak mümkün değil.

Doğrusu ilçelerden delege alınacaksa o ilçelerin yüzde olarak aldıkları oylar dikkate alınması lazım. Başarısızlık değil başarı ödüllendirilmesi gerekmez mi?

Bakalım oy oranlarına: Bolvadin CHP oy oranı yüzde 10.Çay İlçesi CHP oy oranı yüzde 23 Bolvadin var ama Çay ilçesi yok. Neden?

Sandıklı CHP oy oranı yüzde 13 iken Başmakçı oy oranı yüzde 30 dur. Sandıklı  listede, Başmakçı ise liste dışında. Neden?

2019 da tarihi seçim

Sonuçta ;

Emekli ağırlıklı Emekliler Lokali benzeri bir  il yönetimi,

Hukukçusu olmayan disiplin kurulu

Ve başarı kıstası olmayan kurultay delege listesi…

Bu arada şunun mutlaka farkındayız. Böylesi zamanlarda CHP de görev yapmak zordur. Yürek ister tamam.

Ama seçimlerde başarılı olmakta güçlü kadrolar sayesinde olur.

Güçlü kadro ise bölmeden ayrışmadan ve ötekileştirmeden sağlanabilirdi.

Şimdi bu görev alanlar 2019 da iki tarihi seçimi omuzlayacak.

Başarılı olur mu ?

Onu işte zaman gösterecek.

Yine de göreve yeni seçilenleri tebrik ediyorum.Kolaylıklar diliyorum.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır