Reklam

Reklam

passo
Emperyalizme başkaldırının adı  Zafer Haftası

Emperyalizme başkaldırının adı Zafer Haftası

Afyonkarahisar tarihi günlerini yaşadı geçtiğimiz hafta içersinde.25/30 Ağustos Zafer Haftasında yaşananları paylaşalım. Kurtuluş Savaşı Önce tarihsel geçmişi hatırlayalım… Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak […]

Afyonkarahisar tarihi günlerini yaşadı geçtiğimiz hafta içersinde.25/30 Ağustos Zafer Haftasında yaşananları paylaşalım.

Kurtuluş Savaşı
Önce tarihsel geçmişi hatırlayalım…
Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.
30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.
Her yıl törenlerle kutlanan Zafer Haftası bu sene pandemi engeline takıldı.
Ancak Afyon yerelinde kısıtlı da olsa kutlamalar yapıldı.

Kılıçdaroğlu’na pandemi engeli
Cumhuriyet Halk Partisi Afyon örgütü bir ay önce CHP Genel Merkezine giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu zafer kutlamaları adına ilimize davet etti. İl Başkanı Yalçın Görgöz başkanlığındaki heyete Kılıçdaroğlu ‘Katılacağım’ sözünü verdi.Fakat son haftaya girildiğinde ülke genelindeki salgını dikkate alan İl Yönetimi Klıçdaroğlu’na yapılan daveti erteledi.Böylece daha önce bir kez Şuhut İlçesindeki kutlamalara katılan ve o dönem Melih Gökçek’in adamları tarafından protestoya da maruz kalan Kemal Kılçdaroğlu ilimize gelemedi.

Şuhut’tan Kocatepe’ye
25 Ağustos akşamı CHP Şuhut İlçe Başkanı Mehmet Kahraman ve yönetimi Şuhut İlçesinde bir proğram yaptı. CHP Parti Meclisi üyesi Umut Tandoğan ve Gürsel Erol ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay yanı sıra CHP Afyonkarahisar Milletvekili, Burcu Köksal İl Başkanı Yalçın Görgöz ve bazı ilçe başkanları ile Şuhut İlçe binasında günün anlam ve önemi anlatıldı.
Daha sonra gece yarsı Çakırözü köyünden hareketle Kocatepe ye çıkıldı. Bu arada o zifiri karanlıkta bu guruba sadece Jandarma birliklerinin güvenliği sağladığını gördük.
Sabah Kocatepe de günün ağarmasıyla o gurup 98 yıl öncesini yaşadı.
30 Ağustos Pazar günü Atatürk anıtına çelenk konuşuldu.
Yapılan törende CHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız,İl Başkanı Yalçın Görgöz ve Milletvekili Burcu Köksal konuştu.
Pazar akşamı ise fener alayı düzenlendi
İl Başkanlığı binasında toplanan cumhuriyet sevdalıları elerinde meşale ve sırtlarında Atatürk tişörtleriyle Ordu Bulvarından Zafer Meydanına kadar yürüdü.
Zafer Meydanında yapılan kutlamalar sonrası sessizce dağıldı.
Bu konuda Afyon Valisi Gökmen Çiçek ve emniyet ekiplerinin duyarlı davranışını da eklemek lazım

İYİ Parti Zafere sahip çıktı
Öte yandan İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı da büyük zafere sahip çıktığını gördük.
25 Ağustos gecesi 14 ilden gelen yaklaşık 500 kişi Şuhut’tan Kocatepe’ye ayrı bir yürüyüş yaptı.
İl Başkanı Muhammed Mısırlıoğlu ve yönetimi resmi çelenk koyma töreni sonrası 30 Ağustos günü Kütahya Dumlupınar ile Allıören Köyüne geçti.Burada Milletvekilleri Durmuş Yılmaz ve Ümit Özdağ günün anlam ve önemini anlattı.

Ermeni muhbir 700 şehit
Burada tarihçilere sözü verelim ve iki aneknotu paylaşalım.
‘30 Ağustos sabahında şimdi belde olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy’de birliklere taarruz emrini verdi. Onun bizzat yönettiği Dumlupınar’daki meydan muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti. Kızıltaş deresi bölgesinde açık kalan alandan bazı Yunan birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.’
Bir diğeri ise içimizdeki hain ile ilgili…
‘Türk askerinin Yunan’ı bozguna uğratmak için Düztaş Mevkii’nde kurduğu pusunun bilgisi, Ermeni bir köylü tarafından karşı tarafa ulaştırıldı. Bunun üzerine mevkiyi çapraz ateşe alan Yunan ordusu, 700 Türk askerini şehit etti.’
Anlıyoruz ki çetin bir savaş alanda sürmüş.

Gelecek Partisi Zafer Alanında

Gelecek Partisi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ ve Feramuz Üstün öncülüğünde Afyon Kocatepe Zafer Anıtındaydı.
İl Başkanı Niyazi Ertaş ve yönetimi ile partililerin katıldığı etkinlikte Selçuk Özdağ bir konuşma yaparak büyük zaferin önemine vurgu yaptı.

Büyük Zafer
Pandemi ve tüm olumsuzluklara rağmen ilimizde böylesi kutlamalara tanık olduk.
Emperyalizme başkaldırının olduğu büyük zaferin adıdır 26/30 Ağustos…
Ne diyorduk.
Tarihin en güzel yerinde son sözü inananlar ve direnenler söyler…
Şehitlerimize tekrar Allahtan rahmet diliyorum.
Büyük zaferi yüreğinde hissedenlere selam olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır