passo
“En kötü barış savaştan iyidir”

“En kötü barış savaştan iyidir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Rusya-Ukrayna savaşı ve bu savaşın ülkemize etkileri konuşuldu. “Rus ordusu ikinci, Ukrayna ordusu 25’inci sırada” “Rusya ordusu dünya sıralamasında ikinci sırada bulunuyor. Ukrayna ise 25’inci sırada geliyor” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş konusunda koyduğu ilkeler ile başlayayım sözlerime. Atatürk diyor ki, komşuların İç İşlerine karışmayın. Rusya’yı […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Rusya-Ukrayna savaşı ve bu savaşın ülkemize etkileri konuşuldu.

“Rus ordusu ikinci, Ukrayna ordusu 25’inci sırada”

“Rusya ordusu dünya sıralamasında ikinci sırada bulunuyor. Ukrayna ise 25’inci sırada geliyor” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş konusunda koyduğu ilkeler ile başlayayım sözlerime. Atatürk diyor ki, komşuların İç İşlerine karışmayın. Rusya’yı tahrik etmeyin. Arap ülkeleri arasındaki çatışmalarda taraf olmayın. Sormadan akıl vermeyin ve emperyalizme esir olmadan batı kültürüne yönelin. Günümüzde bu savaştan ülkemizde ciddi manada etkilenecek. 2021’de Türkiye’nin ihracatı Ukrayna’ya 2,9 milyar dolar Rusya’ya da 5,6 milyar dolar. Bu iki ülkenin krize girmesi, yaptırımlardan ötürü ihracat engeliyle karşılaşılması veya nakliye ile ulaşım sorunu çekilmesi halinde ihracat azalır. İthalata baktığımızda ise hububat alımında Rusya başı çekiyor. Özellikle buğday alımında sıkıntı yaşanırsa ekmek fiyatları uçuşa geçer.İşte akaryakıta en büyük zam geldi Cuma gecesi. Karadeniz kaymamaya başladı. Herkes şunu bilmeli ki savaş insanlık suçudur ve en kötü barış savaştan iyidir” diye konuştu.

 

“Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlerini kaptırmamalıyız”

Yaşananların bir başlangıç olduğunu söyleyen Polat Yılmaz, “Ukrayna tespihteki bir tanedir. İlerleyen süreçte ülkemiz ve Türki Cumhuriyetler de bu süreçten etkilenecektir. SSCB dağıldıktan sonra Rusya zor durumdaydı. Ama bugün bir güç haline geldi. Aynı dönemde özgürlüğüne kavuşan Türki Cumhuriyetlerine bakalım. Maalesef istenilen düzeyde gelişmediler. Rusya ise boş durmamış ve gelişmiş. Rusya burada durmaz. Eski SSCB’nin sınırında duracaktır. Bugün diğer etraftaki ülkeler tehdit altındadır. Çünkü Rusya’nın ekonomisi iyi seviyede. Ukraynalılar Avrupa ve ABD’nin yanındayız mesajıyla gaza geldi. Ama başka bir şey olmadı. Rusya düğmeye bastı. Şimdi AB ve ABD nerde? Biz ise sadece eleştiriyoruz. Batıyı ve NATO’yu harekete geçirecek hiçbir şey yok. Biz Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlerini kaptırmamak için iyi ilişkiler kurmalı ve çalışmalıyız” diye konuştu.

 

“Savaşlar arkasında felaket bırakarak sonuçlanırlar”

Atatürk’ün,  ‘Savaş haklı bir gerekçe olmadıkça cinayettir’ sözünü anımsatan Gazeteci Ahmet Tunca, “Çünkü Atatürk’ün ömrü cephelerde geçmiştir ve savaşın insanlığa etkilerini en iyi bilen liderdir. Bugün yaşananlara üçüncü dünya savaşı denilebilir. Dün yaşananlar şekil değiştirerek yeniden karşımıza çıkıyor. Savaşlar arkasında felaket bırakarak sonuçlanırlar. Bosna’da yaşananları Avrupa ülkeleri sadece seyretti. Bugün yine seyrediyorlar. Ukrayna’yı gaza getirdiler ve şimdi seyrediyorlar. Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bile girdi. Rutin Ukrayna için bizim toprağımızdı, onları biz bu hale getirdik diyor. NATO’ya girmelerini istemiyoruz diyor. Tüm sorun buradan çıkıyor. Bugün Ukrayna’da tam bir insanlık faciası yaşanıyor. Atatürk’ün söylediği gibi savaş bir cinayettir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

“Rusya yanına ABD’nin uçak gemisinin gelmesini istemez”

Dünyanın eskiden ABD ve SSCB olmak üzere iki kutuplu olduğunu hatırlatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Rusya bugün küllerinden yeniden doğdu. Enerji gücünü yeniden eline geçirdi. Putin ABD’nin etrafına konumlanmasını engellemeye çalışıyor. Yaşananları özetlersek Ukrayna batının ve ABD’nin oyuncağı oldu. Seçtirilen lider Ukrayna’yı bu güçlere pazarlamak için göreve getirildi. Bunu ABD ve batı bölgedeki tüm ülkelere uyguluyor. Rusya yanına ABD’nin uçak gemisinin gelmesini istemez. Bunu hiçbir ülke istemez. Rusya’nın bu şekilde güçlenmesi uzun vadede etrafındaki tüm ülkeler için problem yaratır. Bizim de güçlenmemiz lazım. Küresel bir dünya gücü haline gelmemiz gerekiyor. Biz Rusya ve Ukrayna’ya bağlıyız diyoruz ama onların da bize bağlılıkları var. Doğalgaz hattı ülkemizden geçiyor. Dolayısıyla ülkemiz stratejik bir konumda” dedi.

Programda ayrıca 28 Şubat post modern darbesi ile 6 muhalefet liderinin yayınlayacağı bildiri de değerlendirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır