passo
“Endoskopi sık uyguladığımız işlemlerden biridir”

“Endoskopi sık uyguladığımız işlemlerden biridir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hatice Şule Kendir konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kendir alanıyla ilgili bilgiler verdi. “Midenin incelenmesi için yapılan endoskopi işlemine gastroskopi denir” Gastroenterolog’un çalışma alanıyla ilgili bilgiler veren Dr. Hatice Şule Kendir, “Gastroenterolog, karaciğer, safra kesesi, safra […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hatice Şule Kendir konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kendir alanıyla ilgili bilgiler verdi.

“Midenin incelenmesi için yapılan endoskopi işlemine gastroskopi denir”

Gastroenterolog’un çalışma alanıyla ilgili bilgiler veren Dr. Hatice Şule Kendir, “Gastroenterolog, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreasın sindirim kısmı, ile yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir. Endoskopi sık uyguladığımız işlemlerden biridir. Mide ve bağırsak hastalılarında sadece tanı için değil, takip ve tedavi amaçlıda endoskopi, çıplak gözle dışarıdan görülemeyen organlara özel cihazlarla ulaşarak, incelenecek organların gözle görünür hale getirilme işlemidir. Gelişen teknolojilerle hastaya daha konforlu bir uygulama süreci yaşatan yöntem, incelenecek organa göre değişik isimler almaktadır. Midenin incelenmesi için yapılan endoskopi işlemine gastroskopi, kalın bağırsak için uygulanacak yönteme kolonoskopi, safra yolları pankreas kanalının değerlendirilmesi için yapılacak işleme ise ERCP denilmektedir” şeklinde bilgi verdi.

“Mide kanamasına yol açan sebepler ortadan kaldırılmadığı sürece tekrarlayabilir”

Halkımıza özellikle kan kusma, dışkının siyahlaşması gibi yakınmaları olduğunda acilen hastaneye başvurmalarını söyleyen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hatice Şule Kendir, “Acil servise mide kanaması yakınmasıyla müracaat eden hastaların yaklaşık yüzde 60’ının ülsere, yüzde 10’unun siroza bağlı oluşan yemek borusundaki varislerden kaynaklandığı saptanmıştır. Bu hastalara ünitemizde acil endoskopik müdahalede bulunarak kanama durdurulmaktadır. İlaçlar yada endoskopik yöntemlerle kanaması durmayan hastalara nadiren de olsa cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Mide kanamasına yol açan sebepler ortadan kaldırılmadığı sürece tekrarlayabilir. Bu noktada günümüzde kontrolsüz biçimde yoğun ağrı kesici kullanımına dikkat çekmek istiyorum. Bu ilaçlar beraberinde mide koruyucu ilaçlar almadan alındıkları takdirde kanamalar devam edebilmektedir. Ayrıca mide kanaması geçiren hastaların yoğun baharatlı gıdalardan, kafeinli içeceklerden uzak durmalarını da öneriyorum” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında Gastroenteroloji alanıyla ilgili tüm hastalıklar değerlendirildi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır