passo
Enflasyon dar ve sabit gelirliyi eziyor

Enflasyon dar ve sabit gelirliyi eziyor

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası sezon finali ile yayınlandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programda ekonomideki gelişmeler ele alındı. Zengin daha zengin yoksul daha yoksul Ülkemizde cari açığın Ocak-Mart arası 24 milyar dolar olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Bir yılda ise cari açık 54 milyar dolar. Yine bir yılda ödenecek borç 203 milyar dolar. Bu […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası sezon finali ile yayınlandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programda ekonomideki gelişmeler ele alındı.
Zengin daha zengin yoksul daha yoksul
Ülkemizde cari açığın Ocak-Mart arası 24 milyar dolar olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Bir yılda ise cari açık 54 milyar dolar. Yine bir yılda ödenecek borç 203 milyar dolar. Bu zorlu süreçte asgari ücretli ve emekliler başta olmak üzere neredeyse tüm kesimler zam bekliyor. Altın ve döviz fiyatları durmadan yükseliyor, Türk Lirası değer kaybediyor. Mevcut iktidar seçimi kazanmak için batık ekonominin üzerine bir sürü yeni yük yükledi. Dünyanın hiçbir yerinde uygulanmayan kur korumalı mevduat sürdürülmeye devam ediliyor. Cumhuriyet tarihinde ülkemizin en iyi büyüdüğü dönem Mustafa Kemal Atatürk’ün dönemidir. Bir daha bu dönem yakalanamadı. Dar gelirliler bu enflasyon, ekonomik kriz altına ezilmemeli. Zengin daha zengin, yoksul daha yoksul hale geldi. Yanlış uygulamalara son verilmeli. Ekonominin başına getirilen Mehmet Şimşek ve kurmayları dış sermaye çekmek adına geldi. Bakalım ne yapacaklar, bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

Dış sermaye gelmesi güvene bağlı
İktidarın durmadan zam yaptığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Durmadan cari açık veriyoruz. Gidişat tehlikeli Bu durum nasıl durdurulacak? Eskiden emekli olan rahatlıkla bir ev alabilirdi. Emekli olan bankadan kredi çekse faizler yüksek. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Bana göre Mehmet Şimşek’in de çok fazla yapabileceği bir şey yok. Böyle bir tabloda Merkez Bankası değiştirilse ne olacak? Devlet milletten önce tasarruf etmeli. Devlette savurganlık sürüyor. Çok fazla makam aracı, koruma var. Ev satışları durdu. Ancak dövizi olan yabancılar ev alabiliyor. Türk paramızın değeri maalesef çok düştü. Herkesin adaletten emin olduğu bir ülke olmalıyız. Bu güven sağlanabilirse uluslar arası sermaye gelecektir. Bu konuda yabancı yatırımcıya güven verilmeli” dedi.

Çözüm üretim ve ihracat
Pandemi ve Rusya savaşından sonra dünya ekonomisinin alarm verdiğini kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “ABD’de tüm bankaların batabileceği ve borçlarını ödemeyeceği konuşuluyor. Seçim öncesi muhalefetin bol keseden vaatleri iktidarı zorladı ve bunlar hayata geçirilince ekonomi bu hale geldi. Ülkemizde sorumsuz muhalefet sorumsuz iktidarı doğurdu. Seçimden sonra ülkenin bu hale geleceği belliydi. Rusya savaşı sonrası doğalgaz fiyatları arttı. Ödediğimiz para iki katına çıktı. Ülkemizde Ak Parti döneminde enflasyon tek haneli rakamları gördü. Çözüm daha çok üretim ve ihracat. Enerjideki dışa bağımlılığı azaltmak lazım. Biz enflasyonda tek haneli rakamları Ak Parti döneminde gördük. Bugün de ekonominin battığı yok. Ülke ekonomisi düzelecektir” diye konuştu.
24 yıldır yayında olan ve 982’nci kez dinleyicilerine seslenen Basın Odası Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır